Μαντσεστερ Σίτι από άλλο πλανήτη διέλυσε 7-0 την Σάλκε

Ομάδα από… άλλον πλανήτη η Μάντσεστερ Σίτι συνέτριψε με το εκκωφαντικό 7-0 την Σάλκε και με συνολικό σκορ 10-2 πήρε θριαμβευτικά το εισιτήριο για τις οκτώ κορυφαίες ομάδες του Champions League.

Αυτή η Σίτι που το τελευταίο διάστημα μετράει 17 νίκες στα 19 τελευταία ματς σε όλες τις διοργανώσεις, δεν έχει αντίπαλο! Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έκανε περίπατο απέναντι στην Σάλκε την οποία κονιορτοποίησε με το ασύλληπτο 7-0 στο “Σίτι οφ Μάντσεστερ” και προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά του Champions League.

Μετά το πρώτο ημίωρο η Μάντσεστερ Σίτι έβαλε τούρμπο στη μηχανή της και δεν μπορούσες να την σταματήσει με τίποτα.

O μεν Αγουέρο, που μετρούσε 11 γκολ στα 11 τελευταία τους ματς στη διοργάνωση, έκανε το… 12/12 και παράλληλα σκόραρε για πρώτη φορά στην καριέρα του σε τέσσερα διαδοχικά παιχνίδια, νικώντας τον Φέρμαν στο 35’ και στο 38’. Ο Αργεντινός επιθετικός είχε κι ένα δοκάρι, στο 14ο λεπτό…

Ο Σανέ, στο εκρηκτικό επτάλεπτο των γηπεδούχων σκόραρε στο 42ο λεπτό(3-0) και πρόσφερε το τέταρτο τέρμα των «πολιτών» στον Ραχίμ Στέρλινγκ, στο 57ο λεπτό της αναμέτρησης.

Παράλληλα, ο Σανέ είχε συμμετοχή και στο γκολ του Μπερνάρντο Σίλβα, στο 71ο(5-0) αλλά και στο τέρμα που πέτυχε ο πιτσιρικάς Φοντέν, που είχε περάσει νωρίτερα μάλιστα αλλαγή, στο 78ο λεπτό του ματς(6-0)!

Ο Ζεσούς που επίσης ήρθε από τον πάγκο, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, στο 84’, ολοκληρώνοντας μια ανεπανάληπτη ποδοσφαιρική «παράσταση» για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα και προσθέτοντας μια «κηλίδα» στην ευρωπαϊκή ιστορία της γερμανικής ομάδας.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Ντανίλο, Λαπόρτ (72′ Ντελφ), Ζιντσένκο, Γκιουντογκάν, Νταβίντ Σιλβα (64′ Φόντεν), Στέρλινγκ Σανέ, Μπερνάντο Σίλβα, Αγκουέρο (65′ Γκαμπριέλ Ζεζούς)

ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, ΜακΚένι (75′ Μεντίλ), Σερντάρ, Μπενταλέμπ, Κονοπλιάνκα, Σταμπουλί, Μπουργκστάλερ, Οτσίπκα, Σανέ, Μπρούμα, Εμπολό (69′ Σκρίπτσκι)