Μάντσεστερ Σίτι – Νόριτς 5-0: «Χωνί» ο Γιαννούλης, αποκλειστική ευθύνη τα δυο γκολ, έγινε αλλαγή στο ημίχρονο (video)

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα συνέτριψε 5-0 την Νόριτς στο «Είτιχαντ» με τα δυο γκολ, αυτά του πρώτου ημιχρόνου, να προέρχονται από λάθη του πρώην αμυντικού του ΠΑΟΚ Δημήτρη Γιαννούλη.

Χωρίς καμία υπερβολή, ο Γιαννούλης έγινε σάκος του μποξ από τον Γκαμπριέλ Ζεσούς που έπαιξε από την πλευρά του. Απ εκεί έγιναν οι δυο σέντρες για το αυτογκόλ του Κρουλ και του Γκρίλιτς. Γι αυτό και τον άλλαξε ο προπονητής του στο δεύτερο μέρος και τον κάθισε στον πάγκο.

Την ίδια ώρα ο Κώστας Τσιμίκας έπαιρνε τον τίτλο του MVP στο ματς της Λίβερπουλ με την Μπέρνλι.

Πλησιάζουν και τα φιλικά αιχνίδια της εθνικής κι έχει σημασία να δούμε πως τα εισπράττει όλα αυτά ο Τζόνι Φαν’ τ Σιπ, που χρησιμοποιούσε βασικό τον Γιαννούλη κι άφηνε στον πάγκο τον Τσιμίκα.

Ο Χρήστος Τζόλης ήταν στον πάγκο.

Στο πιο όμορφο ματς της ημέρας, Λιντς και Έβερτον έμειναν στο 2-2, με τον Ραφίνια να σώζει τον βαθμό για την ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα με μία τρομερή «βολίδα». Πρώτη νίκη για την Άστον Βίλα που επικράτησε με 2-0 της Νιουκάστλ, «κόλλησαν» στο… μηδέν (0-0) Κρίσταλ Πάλας και Μπρέντφορντ.

Μάντσεστερ Σίτι – Νόριτς 5-0

Μόλις επτά λεπτά χρειάστηκαν για την ομάδα του Γκουαρντιόλα για να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Ρόδρι έκανε τη μεγάλη μπαλιά στον Ζεσούς, εκείνος έκανε το γύρισμα στην περιοχή της Νόριτς και μετά από συνεχόμενες κόντρες, ο Τιμ Κρουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0 της Σίτι.

Στο 22′ ήταν η σειρά του Τζακ Γκρίλις να σκοράρει και να ανοίξει λογαριασμό με τους «πολίτες». Ο Ζεσούς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα χτύπησε πάνω στον πρώην αρχηγό της Άστον Βίλα και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.

Παρότι οι γηπεδούχοι έδειχναν να κατεβάζουν τις ταχύτητες, ο Λαπόρτ σκόραρε στο 64ο λεπτό για το 3-0, πριν έρθει ο Στέρλινγκ στο 71ο για το 4-0! Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Μαχρέζ στο 84ο λεπτό.

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Ντίας, Γουόκερ, Κανσέλο, Λαπόρτ, Γκρίλις (75’ Μαχρέζ), Ρόδρι, Γκιντογκάν (68’ Πάλμερ), Τόρες (60’ Στέρλινγκ), Μπερνάρντο Σίλβα, Ζέσους

ΝΟΡΙΤΣ: Κρουλ, Άαρονς, Γιαννούλης (46’ ΜακΛίν), Γκίμπσον, Χάνλεϊ, Γκίλμουρ, Λι Μελού, Ρουπ (46’ Μουμπά), Ράσιτσα, Κάντγουελ, Πούκι (77’ Σάρτζεντ).