Μας… βλέπουν. Η Ζενίτ 8-1 στην παράταση τη Ντιναμό Μινσκ

Μας… βλέπουν. Μπρος στα κάλη τι είναι ο πόνος όμως. Η Ζενίτ πέτυχε επική ανατροπή στη ρεβάνς με την Ντιναμό Μινσκ, την οποία συνέτριψε 8-1 εντός έδρας στην παράταση!

Μπορεί να βρέθηκε στριμωγμένη στα σχοινιά, αφού γνώρισε τη συντριβή 4-0 στον πρώτο αγώνα από την Ντιναμό Μινσκ, όμως η Ζενίτ έφτασε σε μυθική πρόκριση για τα playoffs του Γιουρόπα Λιγκ με το απίστευτο 8-1 στην παράταση!

Η ομάδα του Σέμακ είχε να υπερκεράσει το ντεζαβαντάζ του άδειου γηπέδου, καθώς ήταν τιμωρημένη, όμως προηγήθηκε στο 22’ με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Παρέδες, ενώ σημείωσε 3 μαζεμένα τέρματα στο δεύτερο μέρος (66’, 75’, 78’).

Το επίτευγμά της αποκτά μεγαλύτερη αξία αν αναλογιστούμε πως στο 72’ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Παρέδες. Οι Ρώσοι με το 4-0, έστειλαν το ματς με τους Λευκορώσους στην παράταση.

Στο 99’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 4-1 με τον (πρώην παίκτη της ΑΕΚ) Γιαχάγια και έδειχναν να κλειδώνουν την πρόκριση.

Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Σέμακ δεν τα παράτησαν, πέτυχαν το 5-1 στο 109’ και αναθάρρησαν. Το έπος τους ολοκληρώθηκε στο τελευταίο 5λεπτο της έξτρα διαδικασίας, στο οποίο σημείωσαν τρία ακόμα τέρματα (115’, 121’, 123’), τα δύο εκ των οποίων με πέναλτι.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τη Ζενίτ ο διεθνής φορ Τζιούμπα, που πέτυχε χατ-τρικ, ενώ δύο γκολ πέτυχε ο (πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ) Μακ, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 102′. Στον επόμενο γύρο η Ζενίτ του Γιουρόπα Λιγκ θα αντιμετωπίσει τη Μόλντε, που απέκλεισε τη Χιμπέρνιαν.