Ματς-ροντέο στην Τούμπα: Έπεσαν μπουνιές στο ΠΑΟΚ-Λαμία

Ματς-παρωδία έγινε στην Τούμπα, όπου ο ΠΑΟΚ νίκησε 1-0 την Λαμία, σε ένα παιχνίδι που είχε σοβαρά επεισόδια λίγο πριν από το φινάλε και γενική σύρραξη στον αγωνιστικό χώρο.

Ο αγώνας κρίθηκε από ένα γκολ του Κούρτιτς με το κεφάλι, ωστόσο λίγο πριν από το τέλος το γήπεδο έγινε ροντέο καθώς σημειώθηκε σύρραξη ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων….

Με το χρονόμετρο να δείχνει το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η Λαμία κέρδισε ένα πλάγιο, με τον Σιμόν να τρέχει να το εκτελέσει και να προσπαθεί να πάρει την μπάλα από έναν άνθρωπο του Δικεφάλου στον πάγκο.

Επικράτησε μεγάλη ένταση ανάμεσα στους ανθρώπους των δύο ομάδων, με τον βοηθό του Ραζβάν Λουτσέσκου, Κριστιάνο Μπάτσι, να ρίχνει αγκωνιά στον Σιμόν και να τον πετάει κάτω.
Για περίπου πέντε λεπτά στους πάγκους των δύο ομάδων υπήρξε χάος, με τον Σιμόν να δέχεται τελικά κίτρινη κάρτα και τον Μπάτσι να παραμένει στη θέση του! Ο διαιτητής Τσαγκαράκης έχασε και στο 90+10′ η Λαμία είχε την ευκαιρία να πετύχει ένα γκολ σε φάση διαρκείας, όμως ο ΠΑΟΚ άντεξε.

Ο Κοτάρσκι χτύπησε σοβαρά  αφού ο Μποακί τον βρήκε με το γόνατο στο πρόσωπο! Έπεσε στο έδαφος σε άσχημη κατάσταση, αναγκαστικά αποχώρησε με το φορείο και με τους γηπεδούχους να μην έχουν άλλες αλλαγές, ο Σβαμπ μπήκε τερματοφύλακας στο 90+16′! Μάλιστα, ο διαιτητής πήγε στο VAR και έδωσε κόκκινη στον Αφρικανό.

Με το σφύριγμα της λήξης οι παίκτες της Λαμίας όρμηξαν στον διαιτητή καθώς αρνήθηκε πέναλτι στους φιλοξενούμενους στο πρώτο μέρος.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης, Βιεϊρίνια (76’ Τσαούσης), Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ντάντας, Κούρτιτς (70’ Σβαμπ), Αουγκούστο (63’ Φ. Σοάρες), Νάρεϊ, Μπίσεσβαρ (63’ Α. Ζίβκοβιτς), Ολιβέιρα (63’ Τόμας).

Λαμία (Τζανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Σλίβκα, Τζανδάρης, Μπεχαράνο (83′ Γιακουμάκης), Ντε Βινσέντι (58’ Ασκόφσκι), Μανούσος (58’ Μποάκιε), Τσιλούλης (69’ Μαρμεντίνι).