Ματσάρα με ανατροπές και Εσθονία-Ουγγαρία 3-3

Το πιο συναρπαστικό παιχνίδι του Nations League έγινε σήμερα στο Ταλίν. Εσθονία και Ουγγαρία προσέφεραν γκολ και θέαμα στο κοινό και ύστερα από τρεις ανατροπές σε 90 λεπτά, ήρθαν ισόπαλες 3-3, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του2ου ομίλου της τρίτης κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 20’ με τον Λουτς, όμως η χαρά τους δεν κράτησε πολύ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι Ούγγροι ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Ναγκί, ενώ την προσωρινή ανατροπή ολοκλήρωσε ο Σαλάι στο 54’ για να «γράψει» το 2-1 για τη φιλοξενούμενη ομάδα.

Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και με αυτογκολ του Πικ έφεραν το ματς στα ίσια, κάνοντας το 2-2 στο 70’.

Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα, στο 79’ το ματς ήρθε τούμπα! Ο Ανιέρ σκόραρε για τους Εσθονούς, έκανε το 3-2 και έστειλε στα ουράνια τους συμπατριώτες του.

Κι όμως, η Ουγγαρία έβγαλε αντίδραση και μάλιστα πολύ γρήγορα! Στο 81’ ο Σαλάι έβαλε το δεύτερο προσωπικό του γκολ για το 3-3, αποτέλεσμα το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος!

Οι Ούγγροι έφτασαν τους 4 βαθμούς και βρίσκονται στην 3η θέση, με δυο βαθμούς πίσω από την Ελλάδα. Από την άλλη, αυτός ήταν ο πρώτος βαθμός στο γκρουπ για την Εσθονία.

Εσθονία: Αξάλου (43′ Λέπμετς), Πικ, Ταμ, Μετς, Μπαράνοφ, Τενίστε, Ογιάμα, Βασίλιεφ, Αντόνοφ, Λουτς, Ανιέρ (90′ Πούργε).

Ουγγαρία: Γκούλασι, Κάνταρ, Όρμπαν, Μπαράτ, Λόβρεντσιτς (80′ Μπέσε), Κόβατς, Α. Νάγκι, Κλαϊνσχάιλερ (68′ Πάτκαϊ), Ντ. Νάγκι (75′ Έπελ), Σαλάι, Ζάλαϊ.