Ματσάρα με ισοπαλία 2-2 ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Εκπληκτικό ματς ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έγινε στην Βαρκελώνη, για την πρόκριση στους «16» του Europa League. Οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 2-2 στο «Καμπ Νου», αφήνοντας τα πάντα ανοιχτά ενόψει της ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και τις καλύτερες ευκαιρίες, με τον Τερ Στέργκεν να κρατάει όρθια την ομάδα του όποτε χρειάστηκε. Τα γκολ άρχισαν να πέφτουν βροχή στο δεύτερο μέρος. Ο Μάρκος Αλόνσο με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ του Ραφίνια στο 50′ έκανε το 1-0, αλλά η χαρά του κράτησε μόλις δύο λεπτά καθώς στο 52′ ο Ράσφορντ με υπέροχο πλασέ έκανε το 1-1.

Στο 57′  ήρθε η ανατροπή για τους «κόκκινους διαβόλους» όταν από ωραία ενέργεια και σέντρα του Ράσφορντ από τα δεξιά, ο Κούντε έβαλε αυτογκόλ. Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να αποφύγει την ήττα χάρη σε σέντρα-σουτ του Ραφίνια στο 76′ η οποία κατέληξε στα δίχτυα του Ντε Χέα αφού πέρασε από όλους. Στο 87′ οι Καταλανοί «άγγιξαν» και το 3-2 αφού είχαν δοκάρι σε παραλίγο αυτογκόλ του Κασεμίρο από κοντά.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Αραούχο, Αλόνσο (67’Κρίστενσεν), Άλμπα (67’Μπαλντέ), Πέδρι (41’Σέρτζι Ρομπέρτο), Ντε Γιονγκ, Κεσιέ (67’Φάτι), Ραφίνια (83’Φεράν Τόρες), Λεβαντόφσκι, Γκάβι.

Μαντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Μπισάκα, Βαράν, Σο, Μαλάσια, Κασεμίρο, Φρεντ, Σάντσο (81’Γκαρνάτσο), Μπρούνο Φερνάντες, Ράσφορντ, Βέγκχορστ.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Σαχτάρ νίκησε 2-1 τη Ρεν ως τυπικά γηπεδούχος στη Βαρσοβία και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση. Η Ουνιόν Βερολίνου, που εντυπωσιάζει και στην Ευρώπη, πήρε «λευκή» ισοπαλία από τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ, ενώ η Σάλσμπουργκ νίκησε με 1-0 τη Ρόμα στην Αυστρία χάρη σε γκολ του Καπάλδο στο 88′.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα στους πρώτους αγώνες των play-off πρόκρισης στους «16» του Europa League:

Άγιαξ (Ολλανδία)-Ουνιόν Βερολίνου (Γερμανία) 0-0

Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-Μάντσεστερ Γ. (Αγγλία) 2-2

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία)-Ρεν (Γαλλία) 2-1

Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)-Ρόμα (Ιταλία) 1-0