Ματσάρα στα Γιάννινα και δίκαιη ισοπαλία 2-2 του ΠΑΣ με τον Αστέρα Τρίπολης

Ματσάρα έγινε στα Γιάννινα όπου ο ΠΑΣ και ο Αστέρας Τρίπολης ήρθαν ισόπαλοι (2-2), με τους γηπεδούχους να παίρνουν σημαντικό βαθμό, παρά το γεγονός πως αγωνίζονταν με δέκα παίκτες για πάνω από 35 λεπτά.

Στο 11ο λεπτό και στο 13ο ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε τις δυο πρώτες καλές στιγμές με σουτ του Σιόντη και του Νάουμετς, αλλά και τα δυο κόντραραν στα σώματα, ενώ στο 17ο λεπτό ο Αστέρας είχε δοκάρι με τον Ριέρα.

Στο 20 λεπτό ήταν η προειδοποιητική βολή του ΠΑΣ, όταν ο Ελευθεριάδης έκλεψε τη μπάλα, έκανε παράλληλη μπαλιά προς τον Κρίσμαν που προσπάθησε με τακουνάκι να τη στείλει στα δίχτυα, δεν τη βρήκε και αυτή πέρασε παράλληλα από το αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου. Τρία λεπτά αργότερα όμως οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 με σκόρερ από κοντά τον Παμλίδη.

Ο Αστέρας αντέδρασε άμεσα, κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 33ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσια, με τον Μουνάφο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική κάθετη πάσα του Ριέρα και έκανε το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Γιαννιώτες μπήκαν πιο δυνατά και στο 48′ είχαν την πρώτη καλή στιγμή, όταν ο Κρίσμαν έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και αριστερά με τον Σουάρεθ να διώχνει τη μπάλα με το κεφάλι. Στο 54ο λεπτό οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν με τον Σιόντη να κάνει πολύ σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Σίτο, με αποτέλεσμα ο Ευαγγέλου να δείχνει την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Με παίκτη παραπάνω ο Αστέρας πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 62′ είχε καλή ευκαιρία, όταν ο Σίτο μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε την παράλληλη μπαλιά αλλά ο Κρέσπι δεν μπόρεσε να μπει στη φάση. Στο 65′ ο Ριέρα είχε ακόμη μια καλή στιγμή για τον Αστέρα, ενώ στο 79′ οι παίκτες των Αρκάδων ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Λεό μετά από κόρνερ, με τον ρέφερι όμως και το VAR να μη βλέπουν παράβαση.

Στο 83′ και ενώ οι φιλοξενούμενοι πίεζαν αρκετά, ο Κώτσιρας πρόλαβε τη μπάλα από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα, ο Μπαράλες έκανε την προβολή και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Χουτεσιώτη. Ότι δεν κατάφερε στο 83ο λεπτό ο Αστέρας το έκανε με τον Φερνάντεθ που είχε περάσει αλλαγή, ένα λεπτό αργότερα, με σουτ στην κίνηση. Ωστόσο, στο 86ο λεπτό ο ΠΑΣ έφερε το ματς στα ίσια με σκόρερ τον Κριζμάν, ο οποίος με σουτ νίκησε τον Παπαδόπουλο.

Καλός ο διαιτητής Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών).

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Οικονομόπουλος (85’ Σάλιακας), Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Ελευθεριάδης (63’ Παντελάκης), Κάστρο (8’ Σιόντης), Ντομίνγκεθ, Νάουμετς (46’ Λεό), Παμλίδης (63’ Λιάσος), Κρίζμαν.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Καστάνο, Σουάρεθ, Αλβάρεζ, Μουνάφο, Ιγκλέσιας (40’ Βαλιέντε), Κρέσπι (74’ Τιλίκα), Ριέρα (74’ Λ. Φερνάντεθ), Σίτο (89’ Καπίγια), Μπαράλες.