Ματσάρα στην Λάρισα όπου η ΑΕΛ νίκησε 3-2 τον Αστέρα Τρίπολης (video)

Ματσάρα έγινε στην Λάρισα όπου η ΑΕΛ επικράτησε 3-2 του Αστέρα Τρίπολης στον πρώτο αγώνα της φάσης των 16 του κυπέλλου. Οι δύο ομάδες άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς για τον αγώνα ρεβάνς της Αρκαδίας.

Στον … χιονισμένο αγωνιστικό χώρο του AEL FC Arena, οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο ήταν σαφώς ανώτεροι παίρνοντας το προβάδισμα με 3-1. Στον αντίποδα ο Αστέρας παρουσιάστηκε ανώτερος στο δεύτερο μέρος, όπου μείωσε στο τελικό 3-2. Ο διαιτητής της αναμέτρησης Σέζος από το Κιλκίς, άφησε με παράπονα και τις δύο ομάδες για τις αποφάσεις του.

Η Λάρισα μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, ευτύχισε να προηγηθεί στο σκορ, με τον Μίλος Ντέλετιτς να κάνει ωραία ατομική ενέργεια, βρίσκοντας κενό στην άμυνα του Αστέρα Τρίπολης και με πλασέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη.

Στο 18ο λεπτό ο διαιτητής, ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων, αφού υπέδειξε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ τον Μίλος Ντέλετιτς, που έβγαινε φάτσα με την εστία του Αστέρα Τρίπολης. Στο 22΄ οι «βυσσινί» διπλασίασαν το προβάδισμά τους, με τον Νίκολα Ζίζιτς, να εκτελεί απευθείας φάουλ αιφνιδιάζοντας τον Αθανασιάδη.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων, ήρθε στο 43′, όταν κέρδισαν φάουλ έξω από την περιοχή της ΑΕΛ, με τον Κοσμά Τσιλιανίδη να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός των Αρκάδων, με άψογο χτύπημα έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Κρίστινσον, μειώνοντας σε 2-1.

Λίγα λεπτά αργότερα σημειώθηκε η φάση, που… άναψε τα αίματα στο AEL FC Arena, αφού ο Αθανάσιος Σέζος υπέδειξε πέναλτι σε ανατροπή του Ντέλετιτς από τον Αθανασιάδη, προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων, με το ριπλέι της φάσης να δείχνει ότι ο πορτιέρο του Αστέρα Τρίπολης, πρώτα βρήκε μπάλα.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Φατιόν, στέλνοντας την μπάλα στο βάθος της εστίας του Αθανασιάδη.

Οι Αρκάδες στο 65΄ μείωσαν σε 3-2, με τον Μιχάλη Μανιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κρίστινσον με τακουνάκι, μετά τη σέντρα του Κυριακόπουλου.

Oι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι απειλητικοί έχοντας την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να καταφέρουν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης.

ΑΕΛ (Φέστα): Κρίστινσον, Καρανίκας, Μιλοσάβλιεβιτς, Ντέλετιτς, Γιακιμόφσκι, Ζίζιτς, Σικάβκα (80′ Πίτι), Νούσιος (61′ Νούνιτς), Σεσέροβιτς (75′ Μπαργκάν), Γκοΐκοβιτς, Φατιόν.

Αστέρας Τρίπολης (Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Κυριακόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Βαλιέντε, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τσιλιανίδης (82′ Ρόλε), Φερνάντεζ (67′ Δουβίκας), Μανίας.

Παράσχος: «Γήπεδο… παγοδρόμιο, φοβήθηκα μην ξεφύγει το σκορ στο α’ μέρος»

Μανιάς: «Να κρατήσουμε ότι είμαστε όλοι υγιείς»