Ματσάρα στο Χαριλάου και δίκαιη μοιρασιά στο Άρης-ΠΑΣ 2-2

Ματσάρα στο «Κλεάνθης Βικελίδης», όπου ο ΠΑΣ Γιάννινα προηγήθηκε με 2-0 στο στο ημίχρονο, όμως ο Άρης απάντησε με δύο εκπληκτικά γκολ στο δεύτερο και πήρε τον βαθμό (2-2) στο ντεμπούτο του Άκη Μάντζιου στον πάγκο του.

Οι Ηπειρώτες του Αργύρη Γιαννίκη ήταν εξαιρετικοί παρά το γεγονός ότι είχαν ν’ ακουμπήσουν μπάλα σχεδόν επτά μήνες. Οι παίκτες του ΠΑΣ είχαν διάθεση κι έδειξαν πως θα είναι υπολογίσιμοι απέναντι σε κάθε αντίπαλο.

Το γρήγορο 0-2, χάρη στο υπέροχο σουτ του Νάουμετς (15′) και στην κεφαλιά του Παντελάκη (22′), μετά από άστοχη έξοδο του Κουέστα, σάστισαν τους γηπεδούχους, η εικόνα των οποίων ήταν κάκιστη.

Ο τροχός γύρισε, όμως, στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Γιάννη Φετφατζίδη να στέλνει τη μπάλα «συστημένη» στο παραθυράκι του Χουτεσιώτη στο 47′ και να ξαναβάζει τον Άρη στο παιχνίδι με το «καλημέρα». Οι «κίτρινοι» πήραν τα πάνω τους και πίεσαν ειδικά μετά την είσοδο του Τζέγγο.

Ο Άρης δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει φάσεις και να απειλήσει τον αντίπαλο και, αν δεν ήταν ο αρτίστας Χαβιέ Ματίγια να σκοράρει για άλλη μια φορά με απευθείας φάουλ, τότε ο ΠΑΣ θα μπορούσε να κάνει την έκπληξη.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, οι δύο αντίπαλοι κέρδισαν από ένα φάουλ σε καλό σημείο, ωστόσο ο Κρίζμαν σημάδεψε το τείχος (91’) και ο Ματίγια έστειλε την μπάλα άουτ (95’).
Καλή η διαιτησία του Ευαγγέλου.
Άρης (Μάντζιος): Κουέστα – Ροζ, Δεληζήσης, Ντάτκοβιτς (46’ Τζέγκο), Γκανέα – Σάσα (65’ Μαντσίνι), Ματίγια – Φετφατζίδης, Μπερτόγλιο (77’ Μάνος), Γκάμα – Λόπεθ

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης): Χουτεσιώτης – Σάλιακας, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πίρσμαν – Καρτάλης (63’ Ντομίνγκεθ), Σιόντης, Νάουμετς (46’ Κάστρο), Παμλίδης (86’ Λιάτσος) – Λεό (56’ Λώλης), Κρίζμαν