Ματσάρα στο Πανθεσσαλικό όπου Βόλος και Λαμία ήλθαν ισόπαλοι 1-1

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι του Βόλου με τη Λαμία στο Πανθεσσαλικό. Το αποτέλεσμα άφησε τους γηπεδούχους στην 8η θέση της βαθμολογίας και στο -5 από την εξάδα, ενώ οι Φθιώτες από τη μεριά τους παραμένουν ουραγοί.
Το πρώτο δεκάλεπτο είχε… αναγνωριστικό χαρακτήρα όμως από εκεί κι έπειτα οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία. Πρώτη φορά απείλησαν στο 14’, όταν ο Ρόμανιτς βγήκε μόνος του από δεξιά απέναντι στον Κλέιμαν, όμως έστειλε τη μπάλα επάνω στον τερματοφύλακα του Βόλου.
Επτά λεπτά αργότερα η Λαμία άγγιξε εκ νέου το 0-1, με τον Αραμπούλι να σουτάρει δυνατά από κοντινή απόσταση αλλά να βλέπει τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Βόλου.

Στο 32’ ήταν η σειρά του Τζανδάρη να απειλήσει, με τον Κλέιμαν να μπλοκάρει το σουτ του Έλληνα μέσου.

Κάπου εκεί ο Λόπεθ αποφάσισε να ρίξει στο ματς τον Νίνη αντί του Γκρίλο, σε μια προσπάθεια να ανεβάσει την ομάδα του. Κάτι που συνέβη, με τον Βόλο να ισορροπεί το ματς και το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται δίχως τέρματα.
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με νέα φάση για τη Λαμία στο 47’ (σουτ του Μαρτίνεθ που απέκρουσε ο Κλέιμαν) και στη συνέχεια το ματς πήρε φωτιά. Μετά από κόρνερ, ο Δουβίκας άνοιξε στο 51’ το σκορ για τον Βόλο με ωραίο πλασέ στην κίνηση.
Παρ’ όλα αυτά, η χαρά των γηπεδούχων κράτησε ένα μόλις λεπτό, καθώς οι Φθιώτες κατάφεραν να ισοφαρίσουν στην αμέσως επόμενη φάση με πλασέ του Ντέλετιτς μετά από στρώσιμο του Καραμάνου.

Ο ρυθμός αργότερα έπεσε, με τον σκόρερ της Λαμίας όμως να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα για αγκωνιά στον Φεράρι στο 68’, επιτρέποντας στους Βολιώτες να κερδίσουν μέτρα.

Παρ’ όλα αυτά, οι μεγαλύτερες ευκαιρίες μέχρι το τέλος ανήκαν στους φιλοξενούμενους, που είδαν Σκόνδρα (77’) και Μπα (90+2’) να καθυστερούν και να χάνουν την ευκαιρία να ξαναβάλουν μπροστά την ομάδα τους.

Ο Ιβάν Μπέμπεκ δεν είχε πολλές δύσκολες φάσεις να αντιμετωπίσει, ενώ στο γκολ του Ντέλετιτς είδε ο ίδιος το βίντεο προκειμένου να αποφασίσει ότι δεν υπήρχε φάουλ στον Ντεντάκη.
Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Φεράρι, Μήτογλου, Σάντσες, Γκρίλο (34’ Νίνης), Ριένστρα, Μπαριέντος (85’ Κρητικός), Ρενάτο, Περέα (46΄Ντεντάκης), Μπαρτόλο (67’ Μαρτίνες), Δουβίκας.
Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Μαρτίνεθ, Σκόνδρας, Μπεχαράνο, Τζανδάρης (65’ Μπιάρνασον), Τιρόνε (46’ Καραμάνος), Ρόμανιτς (90′ Προβυδάκης), Ντέλετιτς, Αραμπούλι (65’ Μπα).