Με ανατροπή η Ξάνθη πανηγύρισε το 3 στα 3

Η Ξάνθη έδειξε χαρακτήρα και πανηγύρισε με ανατροπή την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα. Υποδέχτηκε τον ΠΑΣ Γιάννινα -στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής στη Super League– και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, τελικά πήρε τους τρεις βαθμούς.

Έφτασε τους 15 πόντους και αν ο Παναθηναϊκός δεν κερδίσει στην Τούμπα τον ΠΑΟΚ, οι ακρίτες θα είναι στην πεντάδα. Αντίθετα, ο «Άγιαξ της Ηπείρου» υπέστη την τέταρτη συνεχόμενη ήττα του και παραμένει στα χαμηλά… πατώματα με 6 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι με το… καλησπέρα βρέθηκαν 11 βήματα από το να προηγηθούν. Στο 6ο λεπτό ο Αποστολόπουλος «μονομάχησε» με τον Μπρίτο, ο Πορτογάλος εξτρέμ έπεσε στο χορτάρι και ο Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας), έδειξε την άσπρη βούλα. Οι φιλοξενούμενοι αμφισβήτησαν την απόφαση αλλά ο διαιτητής δεν άλλαξε γνώμη. Ο Γέντρισεκ εκτέλεσε αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Βελλίδη.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, οι φιλοξενούμενοι αφού… προειδοποίησαν (19′ δοκάρι ο Αθανασιάδης) μπήκαν σε «θέση οδηγού» με κεφαλιά του Μυστακίδη (21′).

Είχαν ευκαιρίες για να διευρύνουν την υπέρ τους διαφορά αλλά δεν τις αξιοποίησαν. Όπως και η Ξάνθη της δικές της για να ισοφαρίσει. Στην επανάληψη οι ακρίτες μπήκαν δυναμικά και αποφασισμένοι να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα. Το πέτυχαν αρχικά με κεφαλιά του Μπρίτο (64′).

Και στη συνέχεια με σουτ από τον Γέντρισεκ (77′).

Το γκολ του οποίου, διαμόρφωσε το τελικό 2-1 και τον εξιλέωσε για το χαμένο πέναλτι. με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν οι δύο ομάδες την αναμέτρηση, λόγω αποβολής των Ντουρίτσκοβιτς (90’+2′) και Μιχαήλ (90’+5′).

Οι φιλοξενούμενοι έχουν αρκετά παράπονα από τη διαιτησία. Με τον Γιάννη Πετράκη να κάνει λόγο (στην κάμερα της ΕΡΤ) για αλλοίωση αποτελέσματος: «Σήμερα ήμασταν άτυχοι. Δικαιούμαστε όχι μόνο την ισοπαλία αλλά και την νίκη. Κάναμε μια πολύ μεγάλη προσπάθεια. Έχουμε πολύ μεγάλα παράπονα από τον συγκεκριμένο διαιτητή διότι αλλοίωσε το αποτέλεσμα με τις λανθασμένες αποφάσεις του. Έδωσε ένα ανύπαρκτο πέναλτι και δυο οφ σάιντ που δεν υπήρχαν στο πρώτο ημίχρονο ενώ το γκολ με το οποίο η Ξάνθη κάνει το 2-1 προέρχεται από ένα φάουλ που δεν υπάρχει. Κρατάμε τα καλά της παρουσίας μας».

ΞΑΝΘΗ (Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας (56′ Καμαρά), Κοβάσεβιτς, Ντουρίτσκοβιτς, Γέντρισεκ, Σιλά, Λισγάρας, Κασάδο, Μπρίτο (79′ Κίκε Μπουλά), Μελισσόπουλος (45′ Κάστρο).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Λίλα, Σιόντης (87′ Γιάκος), Αποστολόπουλος, Τσικάρσκι, Νικολιάς, Ντόλοβατς (82′ Βιντάλ), Μυστακίδης (66′ Ξύδας), Αθανασιάδης.