Με ανατροπή πέρασε από το Βόλο ο Παναιτωλικός

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Παναιτωλικός στο Πανθεσσαλικό επί του Βόλου και, μάλιστα, με ανατροπή (3-2) στο εναρκτήριο παιχνίδι της 20ής αγωνιστικής της Super League.

Για 30 λεπτά οι Βολιώτες έδειχναν ότι είχαν το «πάνω χέρι» στο ματς. Προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ με τον Τσιρίνος, έχασαν δύο καλές ευκαιρίες για το 2-0, αλλά μετά το 30΄ δεν υπήρχαν στο γήπεδο!

Ο Παναιτωλικός ανέβασε την απόδοσή του, ισοφάρισε με τον Σενγκέλια στο 39΄, ευτύχησε να μείνει «ζωντανός» στην φάση του 62΄ (…όπου ο Στεργιάκης απόκρουσε το πέναλτι του Μπαριέντος») και μέσα σε έξι λεπτά μετέτρεψε το 1-1 σε 1-3 με τα γκολ των Ζοάο Πέδρο (68΄πεν.) και Μαλή (73΄).

Ήταν η 7η ήττα για το συγκρότημα της Μαγνησίας στα τελευταία 9 ματς, με μοναδική του νίκη αυτή επί του Ιωνικού στη Νίκαια.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Λούνα (82΄ Σι), Μπαριέντος, Μεταξάς (13΄ Γκάτζι), Πιρές (74΄ Μεθκίδα), Ντέλετιτς (74΄ Κούτσιας), Τσιρίνος (82΄ Καρτάλης), Οζέγκοβιτς

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Στεργιάκης, Λιάβας, Μαλής, Λάρσον (46΄ Χατζηθεοδωρίδης), Μάρτενσον, Χουχούμης, Ντίας, Μόρσεϊ (90΄ Τσιγγάρας), Κολοβός (79΄ Ντουάρτε), Σενγκέλια (85΄ Ξενιτίδης), Πέδρο (85΄ Μπουζούκης)