Με χατ τρικ του Αγουέρο η Μάντσεστερ Σίτι 6-1 τη Χάντερφιλντ

Με χατ τρικ του Σέρχιο Αγουέρο η Μάντσεστερ Σίτι συνέχισε με εμφατικό τρόπο την υπεράσπιση του «στέμματος» της στην Premier League, καθώς νίκησε με το… ευρύ 6-1 τη Χάντερσφιλντ στο «Etihad Stadium», για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, που κέρδισε με 2-0 την Άρσεναλ στο εναρκτήριο ματς της σεζόν, δεν έχασε ούτε έναν αγώνα πέρυσι στο γήπεδό της και απέναντι στη Χάντερσφιλντ έκανε … 32 προσπάθειες για γκολ!

Η Χάντερσφιλντ άντεξε 25’, μέχρι, δηλαδή, ο Έντερσον να βρει με βολέ τον Αγουέρο κι εκείνος να νικήσει τον Χάμερ με ωραίο «μυτάκι» για το 1-0. Ο Γκαμπριέλ Χεσούς έκανε το 2-0, έξι λεπτά αργότερα, μέσα από την περιοχή, προτού ξανά ο Αγουέρο εκμεταλλευτεί το λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα, για το 3-0, στο 35ο λεπτό.

Ο Γιον Γκόρεντς-Στάνκοβιτς έδωσε ένα… ψήγμα ελπίδας στους φιλοξενούμενους, δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα, μειώνοντας σε 3-1, μετά από προσπάθεια του Μουνιέ, ωστόσο με το.. καλημέρα στην επανάληψη ο Νταβίντ Σίλβα έκανε με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ το 4-1 υπέρ των γηπεδούχων…

Ο Αγουέρο «σφράγισε» το χατ τρικ του , σπρώχνοντας τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα από τη σέντρα του Μπεντζαμίν Μεντί στο 75’, προτού έρθει το αυτογκόλ του Τέρενς Κονγκολό και διαμορφώσει το τελικό 6-1.