Με χατ τρικ του Σουάρες η Μπαρτσελόνα συνέτριψε 5-1 την τραγική Ρεάλ Μαδρίτης

Η Μπαρτσελόνα δίχως τον Λιονέλ Μέσι ασέλγησε στο «πτώμα» της Ρεάλ Μαδρίτης, την οποία διέσυρε 5-1 στο «Καμπ Νόου» έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Λουίς Σουάρες, που σημείωσε χατ-τρικ.

Η Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ στο “Camp Nou” μόλις έντεκα λεπτά μετά την έναρξη του ματς. Ο Ράκιτιτς με τρομερή μπαλιά πίσω βρήκε τον Τζόρντι Άλμπα στην αριστερή πλευρά, εκείνος  κινήθηκε ταχύτατα, άφησε πίσω του τον Νάτσο,  μπήκε στην περιοχή, έπασε την μπάλα στον Φιλίπε Κοουτίνιο κι ο Βραζιλιάνος με ωραίο τελείωμα με το αριστερό μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ (1-0) και πέτυχε το πρώτο του γκολ σε clasico.

Το εντυπωσιακό στη φάση του πρώτου γκολ που συνιστά και ρεκόρ στην ιστορία των ντέρμπι ανάμεσα στη Μπαρτσελόνα και τη Ρεάλ, είναι το γεγονός πως άλλαξαν 30 πάσες οι “μπλαουγκράνα”, προτού η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα. Ουδέποτε στο παρελθόν υπήρξαν τόσες επαφές χωρίς παρέμβαση αντιπάλου σε ένα γκολ που σημειώθηκε σε clasico!

Στο 19′ ο Νάτσο απομάκρυνε άτσαλα, ο Αρτούρ υποδέχθηκε την μπάλα εκτός περιοχής, έκανε και το σουτ με το δεξί, αλλά ο Κουρτουά αντέδρασε εξαιρετικά κι απομάκρυνε.

Στο 28ο λεπτό, Ραφαέλ Βαράν έπεσε άτσαλα πάνω στον Λουίς Σουάρες και τον ανέτρεψε εντός περιοχής. Το VAR χρησιμοποιείται για πρώτη σεζόν στην ισπανική Liga και χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά σε clasico. O Χοσέ Σάντσεθ έκανε χρήση της νέας τεχνολογίας κι έδειξε… πέναλτι. Ο Ουρουγουανός ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος και παρά το γεγονός ότι ο Κουρτουά έπεσε σωστά, ευστόχησε.

Στο από σέντρα του Σουάρες από δεξιά, ο Πικέ έκανε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι με κακή κλίση σώματος, η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία των Μαδριλένων. Η ομάδα της ισπανικής πρωτεύουσας μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Μείωσε στο 51ο λεπτό. Ο Ίσκο μπήκε από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα, επικράτησε σύγχυση στην άμυνα της Μπαρτσελόνα, ο Μαρσέλο είναι στην περιοχή ορμώμενος από αριστερά, έκανε το κοντρόλ με το στήθος, το σουτ με το δεξί (κακό του) πόδι κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι με τον Μόντριτς στο 56′ έπειτα από σουτ εντός περιοχής, οι γηπεδούχοι στο 61′ όταν ο Σέρτζι Ρομπέρτο βγαίνει από δεξιά, γυρίζει στον Λουίς Σουάρες κι εκείνος με “αεροπλανικό” από κοντά δεν μπορεί να σκοράρει. Η μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας που υπερασπίζεται ο Κουρτουά. Οι “μπλαουγκράνα” έφθασαν στο 3-1 στο 75ο λεπτό με πανέμορφο γκολ του Λουίς Σουάρες. Ο Σέρτζι Ρομπέρτο πήρε την μπάλα στα δεξιά, έκανε τη σέντρα κι ο Ουρουγουανός με φοβερή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Σουάρες ήταν σεληνιασμένος και είχε χατ-τρικ. Ο Σέρτζι Ρομπέρτο έκλεψε την μπάλα από τη λάθος εκτίμηση του Σέρχιο Ράμος (κοντρόλ με το στήθος), έδωσε στον Λουίς Σουάρες, ο οποίος “‘έσκαψε” την μπάλα στο τετ-α-τετ με τον Κουρτουά και πέτυχε το τρίτο του γκολ.

Οι “μπλαουγκράνα” ήταν αποφασισμένοι να μη δείξουν έλεος στη Ρεάλ και πέτυχαν και πέμπτο γκολ. Ο Ντεμπελέ έφυγε από αριστερά, έκανε τη σέντρα κι ο Βιδάλ με κεφαλιά σκόραρε για να διαμορφώσει το τελικό 5-1.