Με δεύτερη νίκη 1-0 επί του Λεβαδειακού προκρίθηκε ο Άρης

Με δεύτερη νίκη 1-0 επί του Λεβαδειακού προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου ο Άρης αυτή τη φορά στη Θεσσαλονίκη και πλέον περιμένει να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

O Λεβαδειακός προσπάθησε να πιέσει στα πρώτα λεπτά έχοντας την κατοχή της μπάλας και στο έκτο λεπτό απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Κουέστα με σουτ του Τσιριγώτη.

Οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και άρχισαν να πιέζουν κυκλοφορώντας την μπάλα έξω από την περιοχή του Λεβαδειακού με κύριο εκφραστή τον Νταμπό. Στο 20’ ήρθε και η πρώτη αξιόλογη στιγμή για τους «κίτρινους» με τον Μαντσίνι να παίρνει την πάσα από τον Οντουμπάτζο, όμως το πλασέ του έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Στογιάνοβιτς. Δύο λεπτά αργότερα, ο Αργεντινός τροφοδότησε τον Καμάτσο που σούταρε, με τον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού να μπλοκάρει.

Η πίεση από τους παίκτες του Άρη απέφερε καρπούς στο 34’ όταν ο Νταμπό έκανε τρομερή ενέργεια από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή, γύρισε την μπάλα και ο Τζημόπουλος στην προσπάθεια του να κόψει την μπάλα, τη βρήκε με το χέρι με τον διαιτητή να υποδεικνύει πέναλτι. Ο Μαντσίνι ήταν αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση, νικώντας τον Στογιάνοβιτς για το 1-0!

Στο 42’ ο Άρης έφτασε κοντά στο 2-0 με τον Καμάτσο να αστοχεί στο τετ-α-τετ με τον Στογιάνοβιτς.

Στο δεύτερο μέρος οι προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές και ο Άρης έχασε στα πρώτα 20 δευτερόλεπτα την μεγάλη ευκαιρία. Όμορφη ενέργεια από τον Ματέο Γκαρσία, που γύρισε τον Μανού, με τον Ισπανό να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ισπανός εξτρέμ του Άρη, έκανε πλασέ που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Στογιάνοβιτς.

Στο 74′ οι «κίτρινοι» είχαν ακόμη ένα δοκάρι, με τον Καμάτσο να μένει μόνος έξω από την περιοχή και να σουτάρει, με την μπάλα να τραντάζει τη συμβολή των δοκών του Στογιάνοβιτς. Στη συνέχεια ο Λεβαδειακός έχασε και αυτός μια μεγάλη ευκαιρία, όταν από το κόρνερ του Μεχία, ο Μπάχανακ επωφελήθηκε, τροφοδότησε τον Τζημόπουλο, με τον Φαμπιάνο να κόβει τελευταία στιγμή τον αμυντικό των Βοιωτών.

ΑΡΗΣ (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο (46′ Εμπακατά), Πίρσμαν, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Ετέμπο (86′ Μαζικού), Νταμπό (46′ Ντουκουρέ), Καμάτσο (78′ Καμαρά), Ματέο Γκαρσία, Μανού Γκαρθία, Μαντσίνι (70′ Ιτούρμπε).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάσμινκο Βέλιτς): Στογιάνοβιτς, Κωνσταντινίδης (56′ Βρακάς), Μπάχανακ, Μεχία (80′ Νταμπό), Τζιμόπουλος, Παναγιώτου, Νίκας (46′ Λούα Λούα), Τσάπρας, Τορό, Μουτίνιο (46′ Συμελίδης), Τσιριγώτης (46′ Δούμτσιος).