Με νταμπλ στη football league η ΑΕΛ!

Η δεύτερη -χρονικά- ομάδα μετά την ΑΕΚ που εξασφάλισε την άνοδό της στα επαγγελματικά πρωταθλήματα από αυτό της Γ’ Εθνικής είναι κάποια που επίσης διαθέτει “βαριά” φανέλα. Ο λόγος για τη Λάρισα, η οποία με το 2-0 στην έδρα του Ολύμπου Κέρκυρας έκανε νταμπλ.

Οι “βυσσινί” μπήκαν από την αρχή στο γήπεδο με σκοπό ένα γκολ που θα φέρει τον επιθυμητό στόχο. Ωστόσο, όλες οι προσπάθειες για να σημειωθεί αυτό βρήκαν… τοίχο (αυτόν της αμυντικής διάταξης των γηπεδούχων). Ωστόσο, η ΑΕΛ θα μπορούσε να φτάσει στο γκολ, όμως το σουτ του Γκούρτσα στο 36’ σταμάτησε στο δοκάρι.

Στην επανάληψη ο αγώνας είχε ίδια μορφή, όμως σημειώθηκαν και γκολ. Ο Μπλέντι, που πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι, ήταν αυτός που με κεφαλιά έλυσε… τον γόρδιο δεσμό για τη Λάρισα στο 70’, μετά από σέντρα του Νεμπεγλέρα. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι για ανατροπή του Μπουσινάκη, το οποίο εκτέλεσε ο Γκούρτσας για να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Αυτοί οι τρεις βαθμοί έστειλαν και μαθηματικά τη Λάρισα στη Football League…

Όλυμπος Κέρκυρας (Κώστας Νέτης): Βαρελής, Βάγιας, Βασιλάκης, Πανδής, Γκερέκος (76’ Τριβυζάς), Κούδας, Βλάχος, Καλούδης, Γαστεράτος, Βλάσσης (86’ Καλούδης), Παππάς

ΑΕΛ (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Σικαλιάς, Σιάκκας, Κορομηλάς, Καρανίκας, Αραμπατζής, Νεμπεγλέρας, Τσεμπερίδης, Πατινιώτης (74’ Μπουσινάκης), Καρακατσάνης (62’ Μπλέντι), Στεφανίδης (90΄ Γαρυφαλλόπουλος), Γκούρτσας