Με δυο γκολ του Οζέγκοβιτς ο Βόλος καθάρισε 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα

Με δύο γκολ του Όγκνιεν Οζέγκοβιτς, o Βόλος του Κώστα Μπράτσου επικράτησε 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στο Πανθεσσαλικό και συνέχισε την ξέφρενη πορεία του στο πρωτάθλημα. Ο Μπάλαν μείωσε για τους φιλοξενούμενους μετά από λάθος έξοδο του Κλέιμαν, με τον Παμλίδη να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα των γηπεδούχων στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και να χάνει την ευκαιρία να σώσει τον βαθμό για τους Ηπειρώτες.

Ο Βόλος επανήλθε στις νίκες στη Super League 1, μετά από δύο αγωνιστικές με θύμα τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Όγκνιεν Οζέγκοβιτς σκόραρε δύο φορές μέσα σε 9 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Βόλος έπιασε ξανά τον Ολυμπιακό στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Super League 1.

Ο Βόλος μπήκε πιο δυνατά στο ματς και πήρε από την αρχή του αγώνα την κατοχή της μπάλας, αλλά δυσκολεύτηκε να βγάλει φάσεις για γκολ κόντρα στην καλά οργανωμένη άμυνα του ΠΑΣ Γιάννινα.

Οι Γιαννιώτες ήταν μάλιστα αυτοί που έφθασαν πρώτοι πιο κοντά στο γκολ, με τον Παμλίδη στο 21′ να δοκιμάζει “ψαλιδάκι” από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, αλλά να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Ο Βόλος προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο Αθανασίου απέκρουσε τη σέντρα σουτ του Ντέλετιτς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, στην καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων στο ματς. Η “απάντηση” ήρθε τελικά στο δεύτερο μέρος, αφού στο ξεκίνημα και μέσα σε 9 λεπτά, οι Θεσσαλοί βρήκαν δύο γκολ με τον Όγκνιεν Οζέγκοβιτς και “καθάρισε” την αναμέτρηση.

Αρχικά στο 47′, από σέντρα από δεξιά και κακή θέση του Αθανασίου, ο Βόσνιος επιθετικός βρήκε την ευκαιρία να πάρει μία κεφαλιά σχεδόν σε κενή εστία και να κάνει το 1-0 στο ματς.

Ο Οζέγκοβιτς “χτύπησε” ξανά στο 55′, όταν από σουτ του Πάολο Φερνάντες, έβαλε το πόδι του στην πορεία της μπάλας και με το τακουνάκι της άλλαξε οριακά την πορεία, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 στο ματς.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να μειώσει στο 82′, με τον Μπαλαγιάννη να κάνει φοβερή μπαλιά  και τον Μπάλαν να προλαβαίνει τον Κλέιμαν για να πλασάρει εύστοχα (2-1).

Οι Γιαννιώτες έψαξαν στη συνέχεια την ισοφάριση και “πίεσαν” το Βόλο, αλλά δεν απέφυγαν τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους στη Super League 1.

Βόλος: Kλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης (9’ λ.τ. Μεταξάς), Μπαριέντος, Φερνάντες (80′ Κούτσιας), Μεσκίδα (46′ Νοκέρ), Ντέλετιτς (86′ Πίρινεν), Οζέγκοβιτς (86′ Β. Φερνάντεζ)

ΠΑΣ Γιάννινα: Αθανασίου, Σόρια, Μπαγκαλιάνης, Παντελάκης, Πήλιος, Μπιλμπαο, Τζήμας, Λιάσος (64′ Μπάλαν), Ροσέρο, Μορέιρα, Παμλίδης