Με δύο γκολ του Ρονάλντο η Γιουβέντους στην κορυφή

Άνοιξε λογαριασμό και στην Ιταλία ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο οδήγησε τη «μεγάλη Κυρία» σε δύσκολη νίκη επί της Σασουόλο με σκορ 2-1 και έστω και με άγχος, η πρωταθλήτρια Ιταλίας έκανε το 4/4 και παραμένει στο +3 από τη Νάπολι.

Έπειτα από ένα «φτωχό» πρώτο ημίχρονο η Γιουβέντους, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με το πρώτο γκολ του Κριστιάνο με τη φανέλα της νέας του ομάδας στο 50’, με τον 33χρονο να σπρώχνει απλά την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από λάθος της αμυντικής γραμμής των φιλοξενούμενων.

Από τη στιγμή, λοιπόν, που ο Πορτογάλος σούπερ-σταρ  ξεμπούκωσε ήταν θέμα χρόνου να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και στο 65’ με εκπληκτικό σουτ με το αριστερό έκανε το 2-0, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη.

Για την αξιόμαχη Σασουόλο πέτυχε το γκολ της τιμής ο Μπαμπακάρ στις καθυστερήσεις, ενώ ο Ντάγκλας Κόστα της Γιούβε έφτυσε εν ψυχρώ αντίπαλό του δικαιολογημένα αποβλήθηκε μέσω της χρήσης VAR λίγο πριν την εκπνοή.