Με εκτελεστή τον Χασάν ο Ολυμπιακός 1-0 τον Άρη

Με χρυσή αλλαγή τον Νάτχο και τις μπαλιές διαβήτη που έβγαζε και σκόρερ τον Αιγύπτιο Χασάν στο 67΄, ο Ολυμπιακός πήρε σπουδαία νίκη 1-0 επί του Άρη στο Χαριλάου κι επιστρέφει στη διεκδίκηση του τίτλου, καθώς μείωσε στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά του από τον ΠΑΟΚ.

Το παιχνίδι στο Χαριλάου είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι. Δυνατές μονομαχίες, νεύρα, κάρτες, αλλά και καλό ρυθμό και φάσεις ειδικά στο πρώτο μέρος. Ο Ολυμπιακός απέδρασε από την Θεσσαλονίκη με το τρίποντο και αναρριχήθηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι φίλοι του Άρη δημιούργησαν ξανά εξαιρετική ατμόσφαιρα.

Η ομάδα του Πάκο Ερέρα ερχόταν από τρεις σερί ήττες (Πανιώνιος, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ), με συνέπεια και να χάσει την επαφή με τα υψηλά πατώματα της βαθμολογίας, αλλά και να νιώθει πίεση παράλληλα με την όποια απογοήτευση, μετά τις προσδοκίες που είχε δημιουργήσει μέσα από τα πρώτα αποτελέσματα.

Ο Άρης πέτυχε έναν Ολυμπιακό που επίσης είχε άμεση ανάγκη για το τρίποντο, καθώς είχε την ευκαιρία να περάσει την ΑΕΚ και φυσικά να μειώσει την απόσταση από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ στο -4.

Ο Πορτογαλός τεχνικός του Ολυμπιακού τοποθέτησε τον Γκιλιέρμε στο πλευρό του Μπουχαλάκη, κρατώντας στον πάγκο τόσο τον Καμαρά, όσο και τον Νάτχο. Ρίσκο ήταν και η χρησιμοποίηση του Χασάν στο βασικό σχήμα, με τον Αιγύπτιο φορ να έχει μια αποχή τριών εβδομάδων από την δράση.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ανήκαν στους ερυθρόλευκους, που είχαν την πρωτοβουλία στον αγωνιστικό χώρο, αναπτύσσονταν με σιγουριά και κρατούσαν χαμηλά, στα δικά του μέτρα, τον Άρη. Μόλις στο 5′, από την κούρσα και το γύρισμα του Ελαμπντελαουί από δεξιά, ο Ολυμπιακός απώλεσε τεράστια ευκαιρία να πάρει προβάδισμα. Ο Χάσαν πανέξυπνα άφησε τη μπάλα να περάσει για τον Φορτούνη, που ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα άουτ!

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο αγώνα οι ερυθρόλευκοι είχαν ήδη τέσσερις τελικές (δύο στον στόχο), με τους γηπεδούχους σταδιακά να ισορροπούν το ματς και να βγαίνουν πιο απειλητικά στην επίθεση, με κινητήριο μοχλό τον Ματέο Γκαρσία.

Ο Άρης… ισοφάρισε την μεγάλη ευκαιρία του Φορτούνη στο 5′, όταν σε εκτέλεση φάουλ από αριστερά στο 35′, ο Ντιγκινί στο πρώτο δοκάρι βρέθηκε αμαρκάριστος και με γυριστή κεφαλιά ανάγκασε τον Σα σε εκπληκτική επέμβαση! Πέντε λεπτά αργότερα ο Πορτογάλος έσωσε ξανά την εστία του, αποκρούοντας το διαγώνιο σουτ του Κολάσο με το αριστερό και μπλοκάροντας με αυτοθυσία σε δεύτερο χρόνο πριν ο Σόουζα κάνει την προβολή.

Ο Ολυμπιακός απάντησε στο 43′ με την κεφαλιά του -αμαρκάριστου στο δεύτερο δοκάρι- Σισέ, από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, να φεύγει απελπιστικά άουτ.

Το ματς στην επανάληψη είχε δυνατές μονομαχίες, και λίγες συντονισμένες επιθετικές πρωτοβουλίες.

Ωστόσο αυτό διόλου εμπόδισε τον Μαρτίνς να βρει τη λύση από τον πάγκο και συγκεκριμένα στο πρόσωπο του Μπίμπαρς Νάτχο. Ο Ισραηλινός χαφ πήρε τη θέση του Χριστοδουλόπουλου στο 59′ και του πήρε σκάρτο ένα δεκάλεπτο να αλλάξει τα δεδομένα της αναμέτρησης. Με εκπληκτική μεταβίβαση τριάντα μέτρων, ο Νάτχο βρήκε την κίνηση του Κούτρη στην πλάτη της άμυνας, αυτός με μια επαφή γύρισε τη μπάλα παράλληλα και ήρθε ο Χασάν στο δεύτερο δοκάρι σημειώνοντας το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Συμπληρώνοντας 75 λεπτά αγώνα ο Άρης είχε μείνει στις πέντε τελικές του πρώτου μέρους, με τον Πάκο Ερέρα να ρίχνει στο ματς τους Ματίγια, Διαμαντόπουλο, πηγαίνοντας σε σχήμα με δύο φορ περιοχής.

Για να βρει καλή στιγμή στο ματς ο Άρη φτάσαμε στο 89′, όταν ο Βούκοβιτς με σωτήρια προβολή κόντραρε σε κόρνερ την προσπάθεια του Ματίγια από το ύψος της μικρής περιοχής.

Άριστη η διαιτησία του Σιδηρόπουλου(ΕΠΣ Δωδεκανήσου)

ΑΡΗΣ (Πάκο Ερέρα): Κουέστα, Τζανακάκης, Σόουζα, Δεληζήσης, Μενέντες, Σιώπης (77′ Διαμαντόπουλος), Κολάσο, Γκαρσία, Ντιγκινί (76′ Ματίγια), Γκάμα (83′ Μαρτίνες), Γιουνές.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιλιέρμε (84′ Καμαρά), Μπουχαλάκης, Φορτούνης (88′ Τοροσίδης), Χριστοδουλόπουλος (59′ Νάτχο), Ποντένσε, Χάσαν.