Με Φέστα δεν έφαγε γκολ ο Απόλλων Σμύρνης 0-0 με τον Ιωνικό

Τον πρώτο του βαθμό πήρε ο Απόλλων Σμύρνης, καθώς ήλθε ισόπαλος 0-0 με τον Ιωνικό στη Ριζούπολη. Οι γηπεδούχοι -στο ντεμπούτο του Τζιανλούκα Φέστα στον πάγκο τους- δεν δέχτηκαν γκολ, καθώς τις τρεις πρώτες αγωνιστικές είχαν απογοητεύσει, εμφανίζοντας τεράστια κενά στην αμυντική τους λειτουργία.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στους πέντε βαθμούς, μένοντας αήττητοι για τρίτο παιχνίδι.

Εξαιρετικό πρόσωπο στο πρώτο μέρος από τους γηπεδούχους, οι οποίοι δημιούργησαν έντεκα τελικές έναντι μίας των αντιπάλων τους. Ανέβασαν «στροφές» στο δεύτερο μέρος οι νεοφώτιστοι, οι οποίοι μάλιστα σκόραραν στο 69′, με το γκολ του Μάναλη να ακυρώνεται -μέσω VAR- για οφσάιντ. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το ματς ο Απόλλων, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Τσιλούλη στο 84′.

Το πρώτο ημίχρονο είχε πρωταγωνιστή τον Λευτέρη Χουτεσιώτη και αυτό γιατί ο Απόλλων Σμύρνης μπήκε πιο «δυνατά» από τον Ιωνικό και μάλιστα «κυριάρχησε» από το 20′ και ύστερα, όμως ο 27χρονος γκολκίπερ των φιλοξενουμένων αντέδρασε σωστά όποτε χρειάστηκε.

Σε αυτό το διάστημα οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπιζαν προβλήματα στην ανάπτυξη, αρέσκονταν σε μακρινές μπαλιές από την άμυνα (κυρίως βολέ του πορτιέρε τους) και είναι χαρακτηριστικό πως ο κόουτς τους Σπανός προς το φινάλε του ημιχρόνου «γύρισε» το σύστημα σε 4-1-4-1 και έφερε τον Ντάλσιο κοντά στον Αοσμαν, μήπως και αλλάξει τα δεδομένα.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μισού ο Απόλλων συνέχισε μεν να δείχνει απειλητικός από τα άκρα (στην εξίσωσή του μπήκε και ο Παμλίδης) ωστόσο δεν «έβγαζε» καθαρές φάσεις, σε αντίθεση με τον Ιωνικό που άρχισε να βάζει «δύσκολα» στην άμυνα των γηπεδούχων. Το σύστημα που διατήρησε ξεκίνησε να αποδίδει καρπούς και στο 53′ απώλεσε την πρώτη του ευκαιρία στο παιχνίδι με τον Καπράλ, που με σουτ έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Για περίπου 10 λεπτά ο Ιωνικός «κυριάρχησε» και μάλιστα φλέρταρε δις με το γκολ, σε ισάριθμα «τσαφ» του Μπρούνο Αλβες σε απόσταση 69 δευτερολέπτων. Το πρώτο στο 68′ όταν δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε, εκείνη πήρε πορεία προς την εστία της ομάδας του αλλά ο Κότσαρης έδιωξε σε κόρνερ και το δεύτερο στο 69′  όπου δεν κατάφερε να απομακρύνει και ο Μάναλης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, σκόραρε, αλλά ο 27χρονος επιθετικός ήταν εκτεθειμένος και το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφ σάιντ.

Στο 84′ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 λόγω αποβολής του Τσιλούλη (δεύτερη κίτρινη), οπότε  πρόσεχαν τα «μετόπισθέν» τους, και η αναμέτρηση έληξε χωρίς σκορ.

Καλή η διαιτησία του Άγγελου Ευαγγέλου

Απόλλων Σμύρνης (Τζιανλούκα Φέστα): Κότσαρης – Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Άλβες, Τουτουρίμα – Φατιόν, Σλίβκα (79’ Φαν Λα Πάρα), Κάστρο – Τσιλούλης, Ντάουντα (71’ Ιωαννίδης), Σαλί (46’ Παμλίδης).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης – Μύγας (61’ Κωνσταντινίδης), Τσιγκρίνσκι, Σάντσεζ, Βαλεριάνος – Ρομαό, Ντάλσιο – Ματσούκας (86’ Μπουένο), Άοσμαν (65’ Κάνιας), Καμπράλ (65’ Μάναλης) – Τουράμ.