Με φόρα από τον ΠΑΟΚ, ο Άρης πέρασε εύκολα από το Ηράκλειο

Με φόρα από την δύναμη της νίκης του επί του ΠΑΟΚ, ο Άρης κέρδισε με το ευρύ 3-0 τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο και έδειξε ότι φέτος είναι φτιαγμένος για μεγάλα πράγματα.

Η υπεροχή της ομάδας από την Θεσσαλονίκη ήταν καθολική και αδιαμφισβήτητη, ενώ συνοδεύτηκε από πολλά γκολ που έκριναν το αποτέλεσμα της αναμέτρησης από το πρώτο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δυο γκολ στο πρώτο μέρος και επί της ουσίας «καθάρισαν» τον αγώνα χωρίς να αφήσουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον ΟΦΗ.

Λίγο πριν το ημίωρο ο Μπερτόγλιο άνοιξε το σκορ για τον Άρη. Ο Μπρούνο Γκάμα βρήκε με κάθετη πάσα τον Μάνο, ο Σωτηρίου απομάκρυνε το πλασέ του Έλληνα επιθετικού αλλά ο Μπερτόγλιο που καιροφυλακτούσε είχε εύκολο έργο για το 0-1!

Τρία λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (42΄ ) από κόρνερ του Ματίγια, ο Γιοάν Μπεναλουάν πήδησε ψηλότερα από όλους και έστειλε την μπάλα προς την εστία του ΟΦΗ, για να παρέμβει ο Μπερτόγλιο και να… κλέψει τη δόξα από τον Γάλλο αμυντικό, σημειώνοντας το δεύτερο γκολ του στο ματς!

Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους και στο 74’ ο Μάνος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Νίκο Βαφέα. Ο Ματίγια μετέτρεψε σε γκολ την εσχάτη των ποινών στο 76’, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των φιλοξενούμενων!

Οι «κίτρινοι» διατήρησαν το αήττητό τους μακριά από το Χαριλάου – έχοντας πέντε νίκες και μια ισοπαλία – ενώ έδωσαν συνέχεια στο εκπληκτικό φετινό τους ξεκίνημα που θα τους διατηρήσει στη δεύτερη θέση στο φινάλε του πρώτου γύρου αλλά και του 2020!

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Βούρος, Λυμπεράκης (78’ Κοροβέσης), Διαμαντής, Βαφέας, Στάικος (57’ Γρίβας), Μεγιάδο (86’ Σουρνάκης), Νέιρα, Στάρτζεον, Μπαλογιάννης (78’ Γιάννου), Σαρδινέρο (86’ Γκαργκαλατζίδης).

ΆΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Mπουσέ, Σάκιτς, Σούντγκρεν, Μπεναλουάν, Ρόουζ, Σάσα (90’+1’ Μπακούτσης), Ματίγια, Γκάμα (71’ Ματέο), Σίλβα (71’ Μαντσίνι), Μπερτόγλιο (72’ Τζέγκο), Μάνος (79’ Λόπεθ).