Με γκολ και ασίστ του «Λέβα» και τον Σέζνι που έπιασε πέναλτι, η Πολωνία 2-0 την εξαιρετική Σαουδική Αραβία (video)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στην επίθεση, να σκοράρει για πρώτη φορά σε Μουντιάλ και τον Σέζνι που κατέβασε τα… ρολά (πιάνοντας και πέναλτι), η Πολωνία λύγισε (2-0) την εξαιρετική Σαουδική Αραβία.

Κλώτσησε την ευκαιρία η Σαουδική Αραβία και την… άρπαξε η Πολωνία! Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον ανίκητο Σέζνι που έβαλε μέχρι και πέναλτι και τον Λεβαντόφσκι να σπάει την κατάρα σκοράροντας για πρώτη φορά σε Μουντιάλ, η Πολωνία λύγισε τους εξαιρετικούς Σαουδάραβες με 2-0 και τους καβάλησε στη βαθμολογία «βλέποντας» πρόκριση.

Δέκατη σερί ήττα της Σαουδικής Αραβίας από ευρωπαϊκή ομάδα σε Παγκόσμιο Κύπελλο, ενώ στα οκτώ πιο πρόσφατα έχει δεχτεί 28 τέρματα και δεν έχει σκοράρει κανένα!

Με την Αργεντινή παίζει την τελευταία αγωνιστική η Πολωνία, με το Μεξικό η Σαουδική Αραβία που έμεινε στους τρεις βαθμούς και με νίκη την τελευταία αγωνιστική θα βρεθεί στην επόμενη φάση!

Με περίσσια αυτοπεποίθηση μετά τη νίκη επί της Αργεντινής στην πρεμιέρα, η Σαουδική Αραβία μπήκε με διάθεση να κυριαρχήσει. Ανεβάζοντας την ένταση και με καλή κυκλοφορία της μπάλας, η ομάδα του Ερβέρ Ρενάρ ήταν ανώτερη στο ματς και έφτιαξε μια πολύ μεγάλη φάση στο 13’ με τον Σέζνι να βγάζει το εξαιρετικό σουτ του Κανό. Το ματς σκλήρυνε και είχαμε τέσσερις κίτρινες κάρτες από το 15’ ως το 20’, με τις τρεις εξ αυτών για τους Πολωνούς και τον Κας να γλιτώνει την αποβολή. Η πρώτη τελική για την ομάδα του Μίχνιεβιτς ήρθε στο 26’ από στατική φάση και με την κεφαλιά του Μπιέλικ που σταμάτησε στον Αλ-Σεϊρί ενώ η μπάλα είχε πορεία προς την εστία.

Η Σαουδική Αραβία πατούσε με σχετική ευκολία στην αντίπαλη περιοχή, ήταν ανώτερη αλλά είχε λανθασμένες επιλογές στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου και αυτό το εκμεταλλεύτηκε με την μεγάλη ποιότητα που διαθέτει από τη μέση και μπροστά η Πολωνία. Ήταν το 39ο λεπτό με τον Σέζνι να βρίσκει με βαθιά μπαλιά τον Κας, αυτός τον Φρανκόφσκι που περίμενε το overlap του συμπαίκτη του για να του την περάσει ξανά, με τον Κας να γυρίζει στον Λεβαντόφσκι, αυτός να τσιμπάει και να σπάει στον Ζιελίνσκι που με μονοκόμματο σουτ στην κίνηση έγραψε το 1-0!

Πέντε λεπτά αργότερα, είχαμε on field review για μαρκάρισμα του Μπιέλικ στον Αλ Σεϊρί, με τον διαιτητή να δείχνει εν τέλει την άσπρη βούλα. Ο Αλ-Νταουσάρι ανέλαβε την εκτέλεση, ο Σέζνι (που ίσως να μην πατούσε τη γραμμή) τον «ψάρεψε» και το έβγαλε, ενώ με τρομερή επέμβαση έβγαλε και το εξ επαφής ριμπάουντ του Αλ-Σεΐρι για να κρατήσει το σκορ ως είχε, που έμεινε και ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ανάλογη εικόνα με αυτή του πρώτου μέρους καθώς πλέον οι Σαδουάραβες έψαχναν ένα τέρμα για να φέρουν στο ματς στα ίσια. Ο Σέσνι όμως δεν είχε σκοπό να φάει γκολ. Στο 55′ ο Πολωνός γκολκίπερ είπε όχι σε σουτ του Αλ Νταουσαρί από το ύψος της μικρής περιοχής. Ενώ στο 60′ το σουτ του Αλ Μπρικάν έφυγε λίγο έξω από την εστία.

Η Πολωνία είδε τους κενούς χώρους που άφηνε στην άμυνα της η Σαουδική Αραβία και προσπάθησε να βάλει ένα δεύτερο γκολ για να κλειδώσει τη νίκη της. Στάθηκε άτυχη όμως και μάλιστα εις διπλούν καθώς είχε δύο δοκάρια. Αρχικά στο 63′ σε σέντρα από τα αριστερά η κεφαλιά του Μίλικ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Τρία λεπτά αργότερα ο “Λέβα” βρέθηκε στο πρώτο δοκάρι και έκανε την προβολή και το σουτ με τη μπάλα να σταματάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Αλοβάις.

Η τελευταία καλή στιγμή της Σαουδικής Αραβίας χάθηκε στο 78′ όταν μετά παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά ο Αλ Μακλί έγινε αποδέκτης της μπάλας έκανε το διαγώνιο σουτ με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λεβαντόβσκι έκλεψε τη μπάλα εκτός περιοχής, μπήκε σε αυτή και από το ύψος του πέναλτι με πλασέ νίκησε τον Αλοβαίς για να γράψει το 2-0 και να πετύχει το πρώτο του τέρμα σε Παγκόσμιο Κύπελλο το οποίο και πανηγύρισε έξαλλα.

ΠΟΛΩΝΙΑ: Σέσνι, Μπερεσίνσκι, Γκλικ, Κίβιο, Κας, Καμίνσκι, Κριχόβιακ, Φρανκόβσκι, Μπιέλικ, Ζιελίνσκι (63′ Καμίνσκι), Μίλικ (71′ Πιόντεκ), Λεβαντόβσκι.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ: Αλοβάις, Αμπουλαϊχί, Αμπντουλχαμίντ, Αλ Αμρί, Αλ Μπουραΐκ (65′ Αλ Γκανάμ), Αλ Μπουραϊκάν, Αλ Μάλκι (85′ Αλ Ομπούντ), Κάνο, Αλ Νταουσάρι, Αλ Ναχέι (46′ Αλ Αμπίντ, 90+5′ Μπαχμπρί), Αλ Σεχρί (85′ Αλ Νταουσαρί).