Με ήρωα τον Διούδη έριξε στην τρίτη θέση το Περιστέρι

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-0

Με πρωταγωνιστή τον Σωκράτη Διούδη, ο Παναθηναϊκός νίκησε 1-0 τον Ατρόμητο και τον γκρέμισε από την δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, εκεί όπου πλέον βρίσκεται ο Ολυμπιακός. Το «τριφύλλι» στο σχεδόν άδειο Ολυμπιακό στάδιο, πάτησε ξανά στην πέμπτη θέση, καθώς στο 24΄ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και στη συνέχεια στηριζόμενος στον τερματοφύλακά του, διατήρησε το ανέπαφο της εστίας του.Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση του αγώνα, πέτυχε ο Μακέντα .

Στο 62′ καταλογίστηκε πέναλτι για τον Ατρόμητο, με τον Σιδηρόπουλο όταν ο Κολοβέτσιος ανέτρεψε τον Μπουσούλατζιτς. Ο Σιδηρόπουλος έδειξε δικαιολογημένα την εσχάτη των ποινών, αλλά ο Διούδης έπεσε σωστά και απομάκρυνε τη μπάλα στο πέναλτι του Κουλούρη! Ο πράσινος πορτιέρο είπε όχι στον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος και στο 75′, όταν απόκρουσε εξ επαφής το σουτ που εξαπέλυσε.

Σωστές οι αποφάσεις του διεθνή ρέφερι Σιδηρόπουλου του Συνδέσμου Δωδεκανήσου που έδειξε στα τελευταία λεπτά δύο κίτρινες κάρτες στον Χρήστο Δώνη, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να παίξει με 10 παίκτες για δύο λεπτά.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης, Ινσούα, Κάτσε, Δώνης, Χατζηθεοδωρίδης (67′ Πούγγουρας), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης (83′ Τζανδάρης), Μακέντα (46′ Καμπετσής).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μέγιερι, Σάκιτς, Χατζηισαίας, Ρισβάνης, Γιαννούλης, Νάτσος (66′ Ουμπίδες), Μπουσουλάζιτς, Μπρούνο (78′ Κωτσόπουλος), Μάντσον, Βασιλακάκης (46′ Ενσικουλού), Κουλούρης.

Δώνης: «Αξίζαμε αυτή τη νίκη»

Νταμίρ Κάναντι: «Ήμασταν καλύτεροι, δεν είχαμε το γκολ»