Με Καραντώνη ο Ολυμπιακός πήρε τον βαθμό στην Τρίπολη (0-0 με τον Αστέρα)

Σκόνταψε στην Τρίπολη ο Ολυμπιακός, καθώς έμεινε ισόπαλος 0-0 με τον Αστέρα για τη 2η αγωνιστική. Αν μάλιστα δεν ακύρωνε ο Καραντώνης κανονικό γκολ των γηπεδούχων στο 63΄, η ομάδα του Κορμπεράν θα έφευγε ηττημένη από την Αρκαδία.

Ο ρέφερι από την Ημαθία ακύρωσε γκολ του Πίτσου στο 63’ για φάουλ του Μπενίτο στον Άβιλα. Κάτι τέτοιο δεν επιβεβαιώθηκε, ωστόσο, από το replay, ενώ δεν διόρθωσε το συγκεκριμένο λάθος ο Αθηναίος Ευαγγέλου, ο οποίος ήταν στο VAR.

Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν κατάφεραν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων, ενώ στις λίγες ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν τους έλειψε η καλή τελική προσπάθεια. Σε κακό βράδυ και πάλι ο Ελ Αραμπί που είναι προφανές πως δεν έχει κίνητρο, καθώς το συμβόλαιό του το ανανέωσε…

Ντεμπούτο έκανε ο Χουάνγκ Ουί Τζο, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το ξεκίνημα ήταν αργό, χωρίς ρυθμό και φάσεις πάνω σε έναν βαρύ, από τη βροχή, αγωνιστικό χώρο. Ο Αστέρας των πολλών απουσιών μπήκε στον αγωνιστικό χώρο δείχνοντας από νωρίς τις τακτικές προθέσεις του για το ματς, δηλαδή μια διπλή και σε πολλές περιπτώσεις τριπλή ζώνη άμυνας, ώστε έτσι να περιορίσει τα ατού του αντιπάλου. Η τακτική αυτή των γηπεδούχων και φυσικά η εκτέλεσή της πάνω στο χορτάρι, δημιούργησε νωρίς προβλήματα στον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Κορμπεράν είχε αδυναμίες  στην ανάπτυξη παρά το ποσοστό κατοχής μπάλας που ξεπερνούσε το 70%. Αυτή ήταν όμως φλύαρη, με τους «ερυθρόλευκους» να μην έχουν πολλή κίνηση χωρίς τη μπάλα για να ανοίξουν χώρους. Βελτιώθηκαν κάπως οι Πειραιώτες μετά το 20′-25′, όμως και πάλι παρέμεναν… υποτονικοί, τουλάχιστον ως το φινάλε του πρώτου μέρους.

Ο Αστέρας είχε την πρώτη τελική με ένα σουτ του Μπαράλες άουτ στο 3′. Στο 14′ μια φάση διαρκείας στα καρέ του Παπαδόπουλου έληξε χωρίς τελική από τον Ολυμπιακό, με τον Χουάνγκ να έχει την πρώτη, στο 25′, με ένα δυνατό σουτ-άουτ. Ίδια κατάληξη είχε και αυτό του Ζίνκερναγκελ στο 37′, ενώ στο 41′, μια ωραία ερυθρόλευκη επίθεση κατέληξε με γύρισμα του Μασούρα για τον Ελ Αραμπί που είχε οπλίσει από κοντά, όμως ο Άλβαρες πρόλαβε και έβαλε τη σωτήρια προβολή για να διώξει. Δύο ακόμη λεπτά αργότερα, ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε κεφαλιά του Μασούρα από το ύψος του πέναλτι, ενώ η μεγαλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου για τους Πειραιώτες ήταν αυτή του δεύτερου λεπτού των καθυστερήσεων. Ο Ραντζέλοβιτς σέντραρε για τον Ελ Αραμπί, αυτός κατέβασε και έκανε το γυριστό, όμως ο Ατιένθα έβαλε την κόντρα και η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Στο 70% η κατοχή μπάλας για τον Ολυμπιακό στα πρώτα 45′, με τελικές 7-1 υπέρ του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε περισσότερο ένταση στο παιχνίδι του και κίνηση, με πιο γρήγορη κυκλοφορία μπάλας. Οι παίκτες του Κορμπεράν έφταναν πιο συχνά στα αντίπαλα καρέ, όμως ο Αστέρας Τρίπολης άντεχε στην άμυνά. Στο 51′ ο Μασούρας από κοντά δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή και να τελειώσει την εξαιρετική αντεπίθεση, ενώ στο 57′ ο Καστάνιο πρόλαβε να διώξει προ του Ελ Αραμπί από κοντά. Μεγάλη ευκαιρία χάθηκε και ένα λεπτό αργότερα, στο 58′, με σουτ του Χουάνγκ ελάχιστα έξω.

Στο 63′ ήρθε η σειρά του Αστέρα να βρει την πρώτη του και μοναδική ευκαιρία στο ματς, σε μια φάση που σίγουρα θα συζητηθεί πολύ. Ο Άλβαρες γέμισε στην περιοχή από τα αριστερά, ο Καστάνιο πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Μπενίτο τη δεύτερη και ο Ατιένθα από κοντά σκόραρε, όμως ο Καραντώνης ακύρωσε το γκολ για φάουλ του Μπενίτο (κράτημα στον Άβιλα). Η φάση ελέγχθηκε και από το VAR στη συνέχεια και η αρχική απόφαση του διαιτητή διατηρήθηκε.

Στο 84′ ο Ολυμπιακός χάνει μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία, με κεφαλιά του Ελ Αραμπί από το ύψος του πέναλτι, ελάχιστα άουτ, μετά από σέντρα του Βαλμπουενά. Στο 86′ ο Ουί Τζο Χουάνγκ έχασε νέα ευκαιρία από κοντά με σουτ άουτ και ο Ελ Αραμπί στις καθυστερήσεις σούταρε ψηλά άουτ από νέα έξοχη πάσα του Βαλμπουενά.

Διαιτητής: Δημήτριος Καραντώνης (Ημαθίας)
Αστέρας Τρίπολης (Ηρακλής Μεταξάς  / 4-2-3-1): Παπαδόπουλος, Φ. Άλβαρες, Καστάνιο, Ατιένθα, Καρμόνα (46′ Μπενίτο), Μουνάφο (Ρ. Γκαρσία), Στάνκο, Γκαρντάφσκι (70′ Ριέρα), Μπερτόγλιο (61′ Τζουκάνοβιτς), Τιλίκα (60′ Μπαρτόλο), Μπαράλες.
Ολυμπιακός (Κάρλος Κορμπεράν / 4-2-3-1): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Μπα, Άβιλα, Εμβιλά (81′ Κούντε), Ιν. Χουάνγκ, Μασούρας (69′ Ουί Τζο Χουάνγκ), Ζίνκερναγκελ (60′ Βαλμπουενά), Ραντζέλοβιτς (69′ Ροντρίγκες), Ελ Αραμπί.