Με καρδιοχτύπι η Αργεντινή στους «8» απέναντι στην Ολλανδία

Ένα ματς που έδειχνε τελειωμένο κόντρα στην Αυστραλία λίγο έλειψε να το στείλει στην παράταση η Αργεντινή, αλλά τελικά σώθηκε από τον τερματοφύλακά της και πανηγυρίζει την πρόκριση στους «8» του Μουντιάλ, όπου θα βρει στο δρόμο της, την  Ολλανδία…

Η Αργεντινή έδειξε αποφασισμένη εξ΄αρχής.

Το ματς στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά κλειστό, με τους Αυστραλούς να παίρνουν άριστα στο τακτικό κομμάτι. Με διπλή ζώνη άμυνας έκλεισαν όλους τους διαδρόμους στους παίκτες του Σκαλόνι, οι οποίοι προσπάθησαν με υπομονετικό passing game να ανοίξουν την καλά οργανωμένη άμυνα των αντιπάλων.

Στο χιλιοστό ματς της καριέρας του όμως ο  Μέσι βρήκε τον τρόπο (1-0 στο 35΄) για να βάλει μπροστά την ομάδα του και ο Άλβαρες (57΄) εκμεταλλεύτηκε το παιδικό λάθος του Αυστραλού τερματοφύλακα για να διευρύνει (2-0) το προβάδισμα της «αλμπισελέστε». Ο γκολκίπερ των «καγκουρό» προσπάθησε να ντριπλάρει τον Ντε Πολ στη μικρή περιοχή του, αλλά ο σκόρερ ήταν κοντά έκλεψε την μπάλα και σε κενή εστία έδωσε διαστάσεις στο προβάδισμα της Αργεντινής.

Όλοι πίστεψαν ότι η βραδιά σχόλασε…

Οι Αυστραλοί όμως είχαν αντίθετη γνώμη και παραλίγο να γυρνούσαν τούμπα ένα ολόκληρο παιχνίδι στο τελευταίο διάστημα της αναμέτρησης.

Ο Γκούντγουιν μείωσε σε 2-1 με ένα τυχερό γκολ (77΄) που σημειώθηκε από κόντρα στον Φερνάντες  και έβαλε ξανά την Αυστραλία στο ματς που στο τέλος έγινε θρίλερ .

Λίγο αργότερα (81΄) ο Μπέχιτς έφτασε κοντά στο γκολ της χρονιάς, περνώντας όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά τον πρόλαβε ο Οταμέντι  και  στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων(97΄) ο Κούολ βρέθηκε μέσα στην περιοχή και πλάγια δεξιά, πλάσαρε αλλά ο Μαρτίνες με το ένα χέρι απέκρουσε τη μπάλα κα διατήρησε τη νίκη για την ομάδα του…

Με το τελικό 2-1 η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στα «καγκουρό», προκρίθηκε στους «8» της διοργάνωσης, όπου την Παρασκευή (9/12, 21:00) θα παίξει κόντρα στην Ολλανδία, με φόντο το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Λιονέλ Σκαλόνι): Μαρτίνες, Μολίνα (80΄ Μοντιέλ), Ρομέρο, Οταμέντι, Ακούνια (72΄ Ταλιαφίκο), Ντε Πολ, Φερνάντες, Μακ Άλιστερ (80΄ Παλάσιος), Γκόμες (50΄ Λισάντρο Μαρτίνες), Μέσι, Άλβαρες (71΄ Λαουτάρο Μαρτίνες)

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Γκράχαμ Αρνολντ): Ράιαν, Ντέγκενεκ (72΄ Κάρασιτς), Σούταρ, Ρόουλς, Μπέχιτς, Λέκι (72΄ Κούολ), Μόουι, Ιρβάιν, Μπάκους (58΄ Χρούστιτς), Μακ Γκρι (58΄ Γκούντγουϊν), Ντιουκ (72΄ Μακλάρεν)