Με κεφαλιά του Ροτάριου στο 33΄ ο Ατρόμητος 1-0 τον Λεβαδειακό

Μια κεφαλιά του Ροτάριου στο 33΄ έκρινε την αναμέτρηση υπέρ του Ατρόμητου, ο οποίος λύγισε με 1-0 τον Λεβαδειακό που έπαιξε για πάνω από μισή ώρα με παίκτη λιγότερο λόγω αυστηρής αποβολής του Βήχου.

Οι Περιστεριώτες συνεχίζουν να διατηρούν τις όποιες ελπίδες τους για εξάδα, ενώ οι Βοιωτοί έμειναν στην επικίνδυνη ζώνη.

Με τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης» παίζει την επόμενη αγωνιστική ο Ατρόμητος, ενώ ο Λεβαδειακός υποδέχεται τον Παναιτωλικό για την 24η αγωνιστική.

Ο Ατρόμητος πήρε απ’ την αρχή τον έλεγχο και να κράτησε στο μισό γήπεδο τον Λεβαδειακό που ψαχνόταν στην κόντρα. Στο 11’ οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, με τον Ρομπάιγ να βρίσκεται σε θέση τετ-α-τετ με τον Γκροφ, ωστόσο το σουτ που έκανε ήταν άστοχο και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στο 22’ απείλησε ξανά ο Ατρόμητος ο οποίος είχε φάση διαρκείας στα καρέ του Λεβαδειακού, αλλά το σουτ που έκανε ο Ρομπάιγ το μπλόκαρε ο Γκροφ.

Η ομάδα του Κρις Κόλμαν προσπαθούσε συνεχώς να βρει το γκολ και στο 29ο λεπτό είχε ακόμη μια καλή ευκαιρία. Ο Κεσχρίντα έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά τον έκοψε ο Τσάπρας με τάκλιν τελευταία στιγμή. Τελικά οι Περιστεριώτες άνοιξαν το σκορ στο 33ο λεπτό, με τον Έντερ να κάνει την σέντρα και τον Ροτάριου να πιάνει άπιαστη κεφαλιά για το 1-0.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρος ο Λεβαδειακός είχε πάρει μέτρα στο γήπεδο και είχε δυο καλές στιγμές. Πρώτα στο 45+2’ ο Τσάπρας έκανε το σουτ μετά από κόρνερ με την μπάλα να περνάει άουτ και στην συνέχεια ο Παναγιώτου έκανε το συρτό σουτ, αλλά ο Γιαννιώτης έπεσε τελευταία στιγμή και μπλόκαρε. Κάπως έτσι ο Ατρόμητος πήγε με προβάδισμα (1-0) στα αποδυτήρια κόντρα στον Λεβαδειακό.

Ο Πετράκης έκανε διπλή αλλαγή στο ημίχρονο ρίχνοντας στο ματς τους Σκβάρκα και Βήχο, αλλά λίγο αργότερα τους… έχασε αμφότερους! Το δεύτερο μέρος είχε τρελό ρυθμό και αρκετές φάσεις, ωστόσο οι αριθμητικές ισορροπίες «ανατράπηκαν» λίγο αργότερα. Στο 58ο λεπτό, ο Λεβαδειακός έμεινε με 10 παίκτες αφού ο Βήχος αντίκρισε δεύτερη κίτρινη ένα λεπτό μετά την πρώτη, διότι ο Αγκιμπού τσίμπησε την μπάλα και τον ανέτρεψε. Μια απόφαση που φάνηκε υπερβολική-αυστηρή ώστε να δοθεί κάρτα και να αποβληθεί ο Βήχος.

Η αποβολή δυσκόλεψε το έργο των Βοιωτών, που είδαν τον Γκροφ στο ντεμπούτο του να κάνει απίθανες επεμβάσεις και να τους κρατάει ζωντανούς ως το φινάλε. Ο Αγκιμπού από τα 2 μέτρα έκανε το σουτ, με τον Ούγγρο κίπερ του Λεβαδειακού να του βάζει στοπ, ενώ λίγο αργότερα (83’) ο Αγκιμπού ξανά έκανε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να σταματάει στο δεξί δοκάρι. Στην επαναφορά ο Κιάρτανσον είχε μπροστά του την κενή εστία αλλά σούταρε πάνω στον Γκροφ!

Στο 86’, μάλιστα, ήρθε η στιγμή των φιλοξενούμενων που λίγο έλειψε να παγώσουν το Περιστέρι, όταν ο Ντεντάκης εκτέλεσε το φάουλ, με τον αμαρκάριστο Λιάγκα να κάνει την κεφαλιά αλλά να μη σημαδεύει σωστά και την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Γιαννιώτη!

Ο Βεργέτης δεν είχε πολλές δύσκολες φάσεις να διαχειριστεί, αλλά μία κομβική για την εξέλιξη του αγώνα και… ελέγχεται. Διότι δείχνει δύο φορές σε ένα λεπτό την κίτρινη κάρτα στον Βήχο, με τη δεύτερη να κρίνεται αυστηρή και να έχει ως αποτέλεσμα ο Λεβαδειακός να παίξει από το 58’ και έπειτα με ποδοσφαιριστή λιγότερο.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Αθανασίου, Κεσχρίντα, Χατζησαΐας, Στρουγγής, Γκονζάλες, Έρλινγκμαρκ (75΄Οικονομίδης), Καμαρά, Ροτάριου, Ρομπάιγ (60΄Τζοβάρας), Τζαβίδας (50΄Κιάρτανσον).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Γκροφ, Ντεντάκης, Παζ, Τσάπρας, Παναγιώτου (46΄Βήχος), Μεχία (46΄Σβάρκα) (61΄Λιάγκας), Νταμπό, Βρακάς (80΄Σακό), Γιαννιώτας (72΄Σαχπεκίδης), Νίκας, Γερεμέγιεφ.