Με Λαρεντζάκη ο Ολυμπιακός 89-87 νίκησε τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ στην παράταση

Ήταν θρύλος στο Τελ Αβίβ ο Ολυμπιακός και με σούπερ σταρ τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη σε άμυνα και επίθεση, νίκησε 89-87 στην παράταση τη Μακάμπι!

Ο Έλληνας γκαρντ πήρε την… μπαγκέτα από τον εξαιρετικό Σλούκα στην παράταση και με τις άμυνες, αλλά και τα μεγάλα του καλάθια, έδωσε το ροζ φύλλο στους «ερυθρόλευκους» και τους ανέβασε στο 10-8!

Ο Σλούκας έκανε νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους και 11 ασίστ, αλλά ήταν και εκείνος που με 2/2 βολές στα 2,9’’ πριν τη λήξη, διαμόρφωσε το 73-73 της κανονικής διάρκειας.

Ο «Λάρι» ήταν δεύτερος σκόρερ για την ομάδα του Πειραιά με 13 πόντους και τον ακολούθησε ο Πρίντεζης με 12π..

Από την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που έπεσε στο 8-11, ξεχώρισε ο Γουίλμπεκιν με 25 πόντους και ο Μπράιαντ με 15π.

Με τις καλές άμυνες του Λαρεντζάκη και τον Σλούκα επιθετικά, ο Ολυμπιακός έκανε ένα 6-0 στην αρχή της τέταρτης περιόδου, για το +3 (55-58), το οποίο διατήρησε μέχρι το 24’ (57-60). Στη συνέχεια, κάποια λάθη, αλλά και ο Τζόουνς έβαλαν μπροστά (61-60) τη Μακάμπι, στο 25’. Οι καλές άμυνες επέστρεψαν, ενώ με ένα τρίποντο του –άφαντου μέχρι εκείνη την στιγμή- Βεζένκοβ, έστειλε τους Πειραιώτες στο +4 (61-65). Με… νύχια και με δόντια, οι Πειραιώτες κρατούνταν μπροστά (64-67), μέχρι το 37’. Εκεί, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έκαναν κακές επιλογές στην επίθεση (βέβαια δεν έπαιρναν φάουλ ούτε με… αίτηση) και ο Γουίλμπεκιν έσπρωξε τους γηπεδούχους στο +4 (71-67), στο 39’. Ακολούθησε ένα καλάθι του Μάρτιν από επιθετικό ριμπάουντ και 2/2 από τη γραμμή από τον Βεζένκοβ, για την ισοφάριση (71-71), στα 24,5’’ για τη λήξη. Στα 19,4’’ ο Ντόρσεϊ πήγε στη γραμμή έκανε 1/2, ο Βεζένκοβ έκανε λάθος στο ριμπάουντ, με τον Γουίλμπεκιν να κάνει και εκείνος 1/2 βολές (73-71). Στα 2,9’’ πήγε ο Σλούκας στη γραμμή και έστειλε το ματς στην παράταση, διαμορφώνοντας το 73-73.

Με τις άμυνες του Λαρεντζάκη και τους Πρίντεζη και Σλούκα ο Ολυμπιακός πήγε στο +3 (75-78), στο πρώτο δίλεπτο. Η Μακάμπι απάντησε με ένα 4-0 (79-78), με τον Λαρεντζάκη να «μιλά» ξανά με μεγάλες άμυνες και καλάθια να βάζει ξανά τους Πειραιώτες σε θέση οδηγού (81-83), ενώ με ένα μεγάλο τρίποντο του Βεζένκοβ να πηγαίνουν στο +5 (81-86), στο 44’. Όμως, μία άστοχη επίθεση, αλλά και ο Χάντερ έβαλαν τους γηπεδούχους για τα καλά στο ματς (85-86), στα 19’’ πριν τη λήξη. Στα 10,9’’ πήγε ο Λαρεντζάκης στη γραμμή και με 2/2 έκανε το 85-88, αλλά στα 7,2’’ ο Γουίλμπεκιν πήρε ένα ανύπαρκτο φάουλ για τρεις βολές και έκανε 2/3. Στα 3,5’’ πριν τη λήξη, ο Λαρεντζάκης έκανε 1/2 και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με το τελικό 89-87.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-33, 55-52, 73-73 κ.δ., 87-89 παρ.