Με Λιβάι Γκαρσία η ΑΕΚ νίκησε 1-0 και την Ουτρέχτη

Αρέσει η ΑΕΚ του Αλμέιδα και με γκολ του Λιβάι Γκαρσία επικράτησε 1-0 της Ουτρέχτης, κάνοντας το 3/3 στα φιλικά του βασικού σταδίου της προετοιμασίας της.

Η Ένωση ήταν κυρίαρχη ακόμη σ’ ένα παιχνίδι, είχε την κατοχή, παίρνοντας άριστα στο κομμάτι της πίεσης και της ανάκτησης της μπάλας. Η «Ένωση» απειλούσε κυρίως με σουτ εκτός περιοχής, κάποια εξ αυτών βέβαια αρκετά επικίνδυνα. Αρκετά δραστήριος για ακόμα ένα παιχνίδι ο Τσούμπερ, ο οποίος «τέσταρε» τον Μπάρκα στο 2′ και και το 19′ (το πρώτο τελείωμα μπλοκαρίστηκε, το δεύτερο πέρασε άουτ).

Η μεγαλύτερη στιγμή σ’ αυτό το πρώτο μέρος άνηκε στους «κιτρινόμαυρους», με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λιβάι Γκαρσία στο 24′ να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Αρκετά απειλητικό και το μακρινό σουτ του Πινέδα στο 31′, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία. Την ίδια ώρα η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα έπαιρνε «άριστα» στα αμυντικά της καθήκοντα. Η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε σχετικά γρήγορα δίχτυα με την υπέροχη προσπάθεια του Λιβάι Γκαρσία στο 50′: Ο άσος της ΑΕΚ -ύστερα από πέρασμα του Πινέδα- κατέβασε ωραία με το κεφάλι, ρόλαρε, δεν έπεσε από το μαρκάρισμα δύο αντίπαλών του, πάτησε περιοχή και πλάσαρε δοκάρι και μέσα.

Ο Λιβάι δημιούργησε τις προϋποθέσεις και για το 2-0 ύστερα από τρία λεπτά, όμως το πλασέ του -ύστερα από την εντυπωσιακή του επέλαση- πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Αλμέιδα άλλαξε όλη την ενδεκάδα του. Η αλήθεια είναι ότι όσο περνούσαν τα λεπτά, η Ουτρέχτη κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο προσπαθώντας να απειλήσει. Στο 79′ έφτασε στη μεγαλύτερή της στιγμή, με τον Φέρμαν να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Αθανασιάδη, αλλά να κάνει κακό τελείωμα. Στο 86′ χρειάστηκε η παρέμβαση του Αθανασιάδη στο σουτ του Μαχί, με τον Έλληνα πορτιέρε να μην αιφνιδιάζεται από την αναπήδηση της μπάλας μπροστά του.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, η ΑΕΚ άρχισε να απειλεί εκ νέου. Αρχικά, στο 86′ με την κεφαλιά του Κοσίδη -ύστερα από ωραία ανάπτυξη με Γιόνσον και Άμραμπατ- και στο 90’+1′ με το μακρινό σουτ του Μουστακόπουλου. Αμφότερες οι φάσεις κατέληξαν άουτ, με το 0-1 να μένει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Ρότα, Σιμάνσκι, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος, Τσούμπερ, Λιβάι Γκαρσία.

Στο 57′ πέρασαν στο παιχνίδι οι: Αθανασιάδης, Κορνέζος, Ραντόνια, Μοχαμάντι, Μισελέν, Άμραμπατ, Γιόνσον (90’+1′ Μιτάι), Μουστακόπουλος, Φράνσον, Γιούσης, Κοσίδης.