Με μαέστρο τον Βαλμπουενά ο Ολυμπιακός πέρασε 0-4 από την Τρίπολη

Με μαέστρο τον Βαλμπουενά που είχε δύο ασίστ, ο πρωταθλητής Ολυμπιακός έκανε περίπατο στην Τρίπολη, όπου σάρωσε 0-4 τον Αστέρα. Γκολάρες πέτυχαν Καμαρά, Φορτούνης, Μπρούμα, ενώ το σκορ άνοιξε ο Σεμέδο.

Οι Πειραιώτες έχουν δεδομένα στο -11 την ΑΕΚ, ενώ περιμένουν την αναμέτρηση του Άρη με τον Βόλο για να δουν αν θα παραμείνει το +6, αλλά και του ΠΑΟΚ με τον Ατρόμητο, ώστε να μάθουν αν θα διατηρηθεί το +7.

Στο α’ μέρος ο Ολυμπιακός δέχθηκε πίεση από τον Αστέρα Τρίπολης με τους Αρκάδες να προσπαθούν να μείνουν στο παιχνίδι. Το ματς ουσιαστικά άρχισε να έχει φάσεις από το 33′, όταν ο Ελ Αραμπί είχε χαμένο τετ α τετ. Στο 35′ ο Βαλμπουενά έκανε το κόρνερ και ο Σεμέδο με κεφαλιά πέτυχε το 0-1.

Πέντε λεπτά μετά ο Βαλμπουενά πάλι από κόρνερ έστειλε τη μπάλα στον Καμαρά και ο Αφρικανός απευθείας με σουτάρα έκανε το 0-2 για να δείξει τον Παπέ Σισέ και μετά να αφιερώσουν μαζί με τον Σα και σχηματίζοντας το νούμερο φανέλας 14 το γκολ στον Ομάρ. Το α’ μέρος έκλεισε στο 0-2 και ενώ ο Αστέρας στάθηκε άτυχος διότι λόγω τραυματισμού του Παπαδόπουλου έκανε αλλαγή τερματοφύλακα στο 28′.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας είχε ευκαιρίες με τον Α. Ριέρα και τον Λουίς Φερνάντεθ και ο Ολυμπιακός με τον Φορτούνη και τον Παπέ Σισέ. Στο 81ο λεπτό ο Φορτούνης έβαλε γκολάρα με φάουλ, το οποίο δεν πανηγύρισε σεβόμενος το παρελθόν του στον Αστέρα Τρίπολης. Έτσι έγινε το 0-3 με τους παίκτες του Μαρτίνς να έχουν τρία γκολ από στατικές φάσεις.

Στο 86ο λεπτό ο Φορτούνης έκανε φοβερή ενέργεια με… ποδιά σε αντίπαλό του για να βγει η μπάλα στον Καμαρά που είχε ασίστ στον Μπρούμα για το γκολ του Πορτογάλου στο 0-4. Εκεί σταμάτησε και ο δείκτης του σκορ. Αξίζει να σταθούμε και στο γεγονός πως έκανε ντεμπούτο ο Ρέαμπτσιουκ μπαίνοντας στο ματς αντί του Χολέμπας στο αριστερό άκρο της άμυνας.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος (28′ λ.τρ. Τσιφτσής), Τασουλής, Καστάνο, Σουάρεθ, Κώτσιρας, Βαλιέντε (70′ Καπίγια), Μπελόκ, Σίτο (46′ Αλί Μπαμπά), Τιλίκα, Κρέσπι (46′ Α. Ριέρα) και Λούις Φερνάντεθ (77′ Τζίμας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Χολέμπας (85′ Ρέαμπτσιουκ), Σεμέδο (58′ Παπέ Σισέ), Μπα, Ραφίνια, Καμαρά, Εμβιλά, Βαλμπουενά (59′ Φορτούνης), Μπρούμα, Μασούρας (76′ Ραντζέλοβιτς) και Ελ Αραμπί (85′ Σουντανί).