Με Μέσι και… άγχος

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λιονέλ Μέσι, αλλά και μπόλικο άγχος στο τέλος, η Αργεντινή νίκησε 2-1 τη Βοσνία στην πρεμιέρα της στο Μουντιάλ, με τους Ευρωπαίους πάντως να κερδίζουν τις εντυπώσεις!

Η «αλμπισελέστε» μπορεί να μην εντυπωσίασε στον πρώτο της αγώνα με το δυσκολότερο αντίπαλο του γκρουπ της, αλλά στο τέλος της ημέρας αυτό που μετράει είναι οι τρεις βαθμοί.

Ο αγώνας άρχισε πολύ καλά για την Αργεντινή με τον Μέσι να εκτελεί από τα αριστερά ένα φάουλ και τον Κολάσινατς να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα του Μπέγκοβιτς. Το «Μαρακανά» πήρε «φωτιά» και όλοι περίμεναν από την παρέα του Λιονέλ Μέσι να προσφέρει σκορ και θέαμα.

Ωστόσο οι Βόσνιοι ήταν εξαιρετικοί και μετά το πρώτο τέταρτο βρήκαν τα πατήματά τους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πάρουν τον έλεγχο και να κυκλοφορήσουν πολύ καλά την μπάλα, χωρίς όμως να μπορέσουν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Σέρχιο Ρομέρο, ο οποίος τη μία και μοναδική φορά που χρειάστηκε (σε κεφαλιά του Λούλιτς) απέκρουσε σωτήρια.

Η κακή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου ανάγκασε τον Αλεχάντρο Σαμπέγια να πραγματοποιήσει δύο αλλαγές στο ημίχρονο. Ο Γκάγκο μπήκε στο γήπεδο αντί του Καμπανιάρο και ο Ιγκουαΐν στη θέση του αρνητικού Μάξι Ροντρίγκεζ. Η εικόνα των Αργεντίνων δεν άλλαξε προς το καλύτερο, αλλά ο Λιονέλ Μέσι αποφάσισε να δείξει ότι μπορεί να γίνει ο ηγέτης και της εθνικής ομάδας της πατρίδας του.

Κάπως έτσι στο 65′ με μία υπέροχη ενέργεια κατόρθωσε να πλασάρει υποδειγματικά τον Μπέγκοβιτς και να δώσει «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του. Αυτό που ακολούθησε μετά το γκολ του μικρού μάγου δεν περιγράφεται, καθώς όλο το «Μαρακανά» χόρευε σε αργεντίνικους ρυθμούς, ενώ το όνομα του Μέσι ακουγόταν ρυθμικά μέσα σε πανζουρλισμό.

Παρά το γεγονός ότι έμειναν με δύο γκολ πίσω, οι Βόσνιοι δεν τα παράτησαν… Ο Σάφετ Σούσιτς προσπάθησε από τον πάγκο να αλλάξει τη ροή του ματς και τα κατάφερε. Ο Βέντραν Ιμπίσεβιτς ο οποίος είχε περάσει στο παιχνίδι στο 69′ πήρε την πάσα από τον Μεντούγιανιν ο οποίος είχε μπει στον αγώνα στο 74′ και έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση του ενενηνταλέπτου πλάσαρε σωστά τον Ρομέρο.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν εκπληκτικό με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν ένα ακόμα γκολ και να έχουν κάποιες υποψίες ευκαιριών με το θέαμα να καθηλώνει ολόκληρο τον πλανήτη. Το τελευταίο σφύριγμα του Τζόελ Αγκιλάρ από το Ελ Σαλβαδόρ βρήκε την Αργεντινή μεγάλη νικήτρια, αλλά τους πρωτάρηδες σε Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου Βόσνιους να έχουν κλέψει την παράσταση…