Με Ντέλετιτς η Λαμία 2-1 την ΑΕΛ στο 88΄

Με γκολ του Ντέλετιτς στο 88’ η Λαμία νίκησε 2-1 την ΑΕΛ κι έφθασε στο +6 από τους Θεσσαλούς και με την ισοβαθμία δική της. Οι βυσσινί παρέμειναν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα της Super League 1 και θα πρέπει να δώσουν μεγάλες μάχες στα play out για να μείνουν στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι με τη διάθεση να πιέσουν ψηλά και να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις που θα τους επέτρεπαν να φτάσουν στην επίτευξη ενός γρήγορου γκολ.

Στο πρώτο λεπτό ένα σουτ του Καραμάνου από το ημικύκλιο της περιοχής απέκρουσε ο Νάγκι. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» στις τελικές προσπάθειες, με σουτ του Ακούνια που κατέληξε άουτ στο 8΄.

Στο 34΄η Λαμία βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τζανετόπουλος βρέθηκε απέναντι από τον Νάγκι και σούταρε, ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ απέκρουσε και ο Αντέτζο που καραδοκούσε με κοντινό πλασέ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (1-0).

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου μετά το γκολ που πέτυχε έριξε το περισσότερο βάρος στο πως θα καταφέρει να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0 για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, παρά στο πως θα πετύχει ένα δεύτερο γκολ.

Η ΑΕΛ χτύπησε το καμπανάκι στους Φθιώτες με μια προβολή του Πινακά που πέρασε άουτ και ισοφάρισε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μετά από εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Γιακιμόφσκι, η μπάλα χτύπησε στο δεύτερο δοκάρι βρήκε στον Επασί και κατέληξε στα δίχτυα (1-1).

Η πρώτη καλή στιγμή του β΄ημιχρόνου ανήκε στους γηπεδούχους στο 52΄όταν μετά από κεφαλιά του Αντέτζο ο Νάγκι έκανε σπουδαία επέμβαση και απέτρεψε την παραβίαση της εστίας της ΑΕΛ για δεύτερη φορά.

Μετά το 70΄η ΑΕΛ έπαιξε το «χαρτί» του Μουκαντζό και η Λαμία του έμπειρου Πίτι χωρίς ωστόσο να αλλάξουν οι ισορροπίες της αναμέτρησης μέχρι το 87΄. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ανέλαβε δράση ο Ντέλετιτς και με κοντινή προβολή μετά από κεφαλιά του Αραμπούλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (2-1) κι αυτό το γκολ έδωσε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στη Λαμία.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου έφτασε τους 22 βαθμούς και άφησε πίσω της στη βαθμολογία τους Παναιτωλικό (20 β.), ΟΦΗ (19β.) και ΑΕΛ (16β.).

Ο ρέφερι Γκορτσίλας (Μακεδονίας) έβγαλε χωρίς κανένα πρόβλημα το παιχνίδι κι έδειξε κίτρινη κάρτα στους Μπεχαράνο, Γιακιμόφσκι, Σκόνδρα, Ηλιάδη.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σκόνδρας, Μαρτίνες, Μπεχαράνο (95΄Βασιλακάκης), Τζανδάρης, Ρόμανιτς (76΄Πίτι), Ντέλετιτς (95λ΄Τζέιμς), Καραμάνος, Αραμπούλι.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Νάγκι, Ηλιάδης, Στίφλερ, Ντουρμισάι (85΄Νούνιτς), Γιακομόφσκι, Πινακάς (73΄Μουκαντζό), Ζίζιτς, Μαξιμένκο, Ακούνια, Κολομπίνο, Γκράουρ.