Με οδηγό τον Καρέλη ο Παναιτωλικός 1-3 στη Λαμία

Ο Νίκος Καρέλης πήρε τ’ όπλο του, πέτυχε δυο γκολ (7′, 30′ πεν) και οδήγησε τον Παναιτωλικό σε σπουδαία εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Λαμίας. Ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος με εννέα γκολ, έβαλε τη σφραγίδα του και ανέβασε στην 7η θέση τον Παναιτωλικό με 16 βαθμούς, με τη Λαμία να παραμένει στη 10η με 9 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 7ο λεπτό. Ο Χουχούμης έκανε μια εξαιρετική βαθιά μπαλιά βρίσκοντας τον Ντίας, εκείνος βρήκε εξαιρετικά τον Καρέλη, με τον Έλληνα επιθετικό να πατά περιοχή και με όμορφο πλασέ να ανοίγει το σκορ.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Στο 11′ ο Ντε Βινσέντι πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή του Παναιτωλικού, με μια εξαιρετική προσποίηση πάτησε περιοχή και προσπέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και με όμορφο σουτ νίκησε τον Ανέστη για το 1-1.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε. Στο 27′ ο Μόρσεϊ έκανε την κούρσα από τα αριστερά, «έσπασε» προς τον Καρέλη στο ύψος του πέναλτι, με τον Γκοράνοφ να τον ανατρέπει και τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο στράικερ των φιλοξενούμενων ήταν εύστοχος και έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Το σύνολο του Γιάννη Αναστασίου είχε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, με τον Νταγκό στο 42ο λεπτό να μπαίνει ωραία στην περιοχή από την δεξιά πλευρά και έκανε το σουτ, με τον Σαράνοφ να είναι στο σωστό σημείο και να απομακρύνει με τα πόδια. Το 2-1 υπέρ των Αγρινιωτών ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου μπήκαν φουριόζοι και στο δεύτερο μέρος, με τον Νταγκό στο 47′ να μην βρίσκει εστία από ευνοϊκή θέση εντός περιοχής. Η Λαμία ανέβασε ρυθμούς και απείλησε δις, αρχικά με τον Νούνιες στο 52ο λεπτό, ο οποίος έχασε μεγάλη ευκαιρία να νικήσει τον Ανέστη με κεφαλιά από κοντά, και στη συνέχεια στο 57′, με το σουτ του Τσιλούλη να περνά πάνω από τα δοκάρια.

Ο Τζανλούκα Φέστα πέρασε στο παιχνίδι τους Μποάκι και Ασκόφκσι, με τον πρώτο να στέκεται άτυχος και να τραυματίζεται στα πλευρά ύστερα από σύγκρουση με τον Λάρσον. Μάλιστα, αντικαταστάθηκε και μετέβη με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο για να διαπιστωθεί η κατάσταση της υγείας του.

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, ελέω και των πολλών διακοπών, με τη Λαμία να έχει την κατοχή και τον Παναιτωλικό να προσπαθεί να απειλήσει στην κόντρα.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να διευρύνουν το προβάδισμά τους στο 78′, ωστόσο ο Σενγκέλια δεν κατάφερε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Σαράνοφ. Η τελευταία καλή στιγμή για τη Λαμία προήλθε από σουτ του Μαρμεντίνι εκτός περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει σε κόρνερ.

Στο 90+6′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν κόρνερ, ανεβάζοντας όλους τους παίκτες του στα καρέ του Ανέστη, με τους αμυντικούς των Αγρινιωτών αν απομακρύνουν, με την μπάλα να φτάνει στον Ζοάο Πέδρο, ο οποίος χωρίς να δυσκολευτεί πλάσαρε στην κενή εστία του Σαράνοφ για το 3-1, κλειδώνοντας τη νίκη του Παναιτωλικού.

Λαμία(Τζανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Αντέτζο, Τζανδάρης, Νούνιες (56’ Ασκόφσκι), Μανούσος (56’ Μποάκι, 63’ Γιακουμάκης), Ντε Βισέντι (76’ Μαρμεντίνι), Σλίβκα, Σίμον, Γκοράνοβ, Τσιλούλης (76’ Καραμάνος), Κορνέζος.
Παναιτωλικός(Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μπακάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης, Μάρτενσον, Φλόρες, Ντίας (79’ Μλάντεν), Νταγκό (75’ Χατζηθεοδωρίδης), Μορσεϊ (46’ Σενγκέλια), Καρέλης (85’ Ζοάο Πέδρο).