Με πέναλτι του Μοράρ ο Παναιτωλικός 1-0 τη Λαμία

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βλαντ Μοράρ ο Παναιτωλικός κέρδισε με 1-0 την Λαμία στο Αγρίνιο και έχει ακόμα ελπίδες για μια θέση στην πεντάδα. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ, τελείωσε το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Ασίγκμπα.

Στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή και έκλεισε την Λαμία στα καρέ της χωρίς όμως, να καταφέρει να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία ενώ δεν εκμεταλεύτηκε και τα στημένα που είχε (τέσσερα κόρνερ υπέρ των γηπεδούχων). Από την άλλη η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ που παλεύει να μείνει στην κατηγορία απλά προσπάθησε – και κατάφερε – να κρατήσει το μηδέν πίσω μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα, συνέχισε να πιέζει και να δημιουργεί ευκαιρίες με την Λαμία να προσπαθεί με… νύχια και με δόντια να κρατήσει τον βαθμό της ισοπαλίας. Τελικά δεν τα κατάφερε αφού στο 75ο λεπτό, ο Ασίγκμπα ανέτρεψε τον Ντίας μέσα στην περιοχή, ο Μοράρ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Ο Ουρουγουανός μπορούσε να κάνει το 2-0 για τον Παναιτωλικό στο 85′ αλλά το σουτ του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου. Ο Μπάμπης Τεννές είδε την ομάδα του να τελειώνει το παιχνίδι με 10 παίκτες καθώς ο… μοιραίος  που έκανε και το πέναλτι Μαρκ Ασίγκμπα, είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μιχάι, Αργκους, Ρότσα (70′ Κλέσιο), Μπράβο,Τσοκάνης, Μάζουρεκ, Ρόσα (84′ Χαντάκιας), Ντίας, Μοράρ

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Μπεν Τζεμιά, Ασίγκμπα, Κουκόλης, Μπουλούλης, Μπλάζιτς (26′ Αντρόνικ), Βασιλαντωνόπουλος (76′ Φράγκος), Παντελιάδης, Ακόστα, Τσούκαλος, Μπούτνικ (57′ Κουτρομάνος)