Με πέναλτι του Βιεϊρίνια και Πασχαλάκη-Μανούχο ο ΠΑΟΚ νίκησε 1-0 στην Τρίπολη

Με πέναλτι του Βιεϊρίνια και με φύλακα άγγελο τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη, ο ΠΑΟΚ απέδρασε 0-1 από την Τρίπολη όπου λύγισε τον Αστέρα.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πήρε τους τρεις πρώτους της βαθμούς στο πρωτάθλημα και μάλιστα σε μια πολύ δύσκολη έδρα. Οι Αρκάδες πήραν τον έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσαν, αλλά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν καθώς ήταν άτυχοι και άστοιχοι.

Στην Κρήτη με τον ΟΦΗ παίζει στην 3η εμβόλιμη αγωνιστική ο Αστέρας, στο Αγρίνιο με τον Παναιτωλικό ο ΠΑΟΚ.

Στο 24’ έγινε η φάση του αγώνα. Ο Κανελλόπουλος πάτησε τον Μπίσεσβαρ μέσα στην περιοχή, με την μπάλα να έχει φύγει από τα πόδια του. Η φάση εξετάστηκε από το VAR και ο διαιτητής Μανούχος έδειξε την άσπρη βούλα. Τρία λεπτά αργότερα ο Βιεϊρίνια ευστόχησε από τα 11 βήματα, ανοίγοντας το σκορ για τον Δικέφαλο του βορρά (0-1).

Μετά το γκολ οι φιλοξενούμενοι είχαν ανεβάσει στροφές, δεν επέτρεπαν στους Αρκάδες να κυκλοφορήσουν μπάλα και να φτιάξουν ευκαιρίες. Μέχρι και το 43ο λεπτό όταν ο Μιχαηλίδης έδωσε ένα εύκολο φάουλ στα όρια της περιοχής, βρίσκοντας από πίσω τον Μπαράλες, το οποίο εκτέλεσε ο Άλβαρες, αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας Τρίπολης είχε τον έλεγχο του ματς, δημιουργούσε φάσεις, πίεζε, αλλά δεν μπορούσε να ισοφαρίσει. Ο Κρέσπι στο 54’ σούταρε δυνατά, με την μπάλα να περνάει άουτ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Μπαράλες είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει το γκολ της ισοφάρισης με κεφαλιά, ωστόσο ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ του είπε όχι.

Στο 83’ οι γηπεδούχοι ζήτησαν δικαιολογημένα πέναλτι σε σπρώξιμο του Βαρέλα στον Μπαράλες, ωστόσο ο διαιτητής έκλεισε τα μάτια. Ο Γκαρσία στο 86΄  με εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Μπαράλες, ο οποίος έπιασε καρφωτή κεφαλιά που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 89’ ο Ζίβκοβιτς έκανε διαγώνιο σουτ, με την μπάλα να περνάει άουτ και στο φινάλε ο Πασχαλάκης έκανε μεγάλη επέμβαση, αφού του είχε φύγει η μπάλα νωρίτερα από τα χέρια του, στο κοντινό πλασέ του Μπενίτο για να κρατήσει τη νίκη για τον ΠΑΟΚ (0-1).

Ο Μανούχος έβαλε το λιθαράκι του στη νίκη του ΠΑΟΚ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα (66’ Ρούμπεν Γκαρθία), Πίτσου, Καστάνιος, Άλβαρεζ (82’ Τασουλής), Βαλιέντε, Κανελλόπουλος (66’ Σάνταφε), Κρέσπι, Σίτο (66’ Γκόμες), Καπίγια (82’ Μπενίτο), Μπαράλες.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (53’ λ.τρ. Ροντρίγκο), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Σβαμπ (72’ Εσίτι), Κούρτιτς, Μουργκ (78’ Ζίβκοβιτς), Μπίσεσβαρ, Μιτρίτσα (78’ Άκπομ), Σφιντέρσκι (78’ Αουγκούστο).