Mε πέναλτι του Ζόνας νίκησε η Μπενφίκα

Με πέναλτι του Ζόνας στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Μπενφίκα, έφυγε με το διπλό (0-1) από την έδρα της Μαρίτιμο λίγες ημέρες μετά από τη νίκη της επί της ΑΕΚ για το Champions League.

Η ομάδα του Ρουί Βιτόρια ζορίστηκε αρκετά στο πρώτο ημίχρονο και δεν βρήκε καθαρές ευκαιρίες μέχρι το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ζόνας κέρδισε πέναλτι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και το εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος για να δώσει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Μετά την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, όμως δεν είχαν τον τρόπο για να φτάσουν στο 1-1. Κάπως έτσι οι «αετοί» έφτασαν στην 5η σερί νίκη τους σε όλες τις διοργανώσεις.

Από την άλλη, η Μαρίτιμο συμπλήρωσε 9 αγώνες πρωταθλήματος δίχως «τρίποντο» (0-2-7) και εξακολουθεί να βολοδέρνει στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.