Με Πορτογαλική σφραγίδα η ΑΕΚ 3-0 συνέτριψε στο ΟΑΚΑ την ΑΕΛ

Με Πορτογαλική σφραγίδα η ΑΕΚ συνέτριψε 3-0 την ΑΕΛ στο Ολυμπιακό στάδιο, επιστρέφοντας στο δρόμο των επιτυχιών. Τα γκολ της ομάδας του Μάσιμο Καρέρα, πέτυχαν  Σιμόες, Ολιβέιρα και Λόπες.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου, ήταν διαβασμένος και δυσκόλεψε στο πρώτο ημίχρονο πολύ την… ζωή της ΑΕΚ. Οι παίκτες της ΑΕΛ ήταν καλά οργανωμένοι πίσω από την μπάλα και έκλειναν τους χώρους προς την περιοχή τού Κρίστινσον, οδηγώντας το παιχνίδι των γηπεδούχων κυρίως από τα πλάγια. Από την άλλη μεριά, ο Βέρντε και ο Μάνταλος που είχαν πιο ελεύθερο ρόλο αναγκάζονταν να τραβηχτούν αρκετά μέτρα πίσω, ώστε να πάρουν μπάλες στα πόδια τους και να βοηθήσουν στην ανάπτυξη του παιχνιδιού.

Οι ευκαιρίες αγνοούνταν μπροστά στις δύο εστίες, ο ρυθμός ήταν κακός και το ματς… βαρετό! Το 3-5-2 που επέλεξε ο Καρέρα μπορεί να έδινε αμυντική σιγουριά στους γηπεδούχους αλλά είχε και ως αποτέλεσμα να «χάσουν» έναν παίκτη στο μεσοεπιθετικό κομμάτι. Σε όλα αυτά, μάλιστα, έπαιζε ρόλο πως και οι τρεις στόπερ έχουν πρόβλημα με το κατέβασμα της μπάλας και δεν βοηθούσαν σε αυτό. Τα λεπτά περνούσαν χωρίς να συμβεί το παραμικρό στο παιχνίδι και με μία φλύαρη υπεροχή της Ένωσης και όλα έδειχναν πως το ημίχρονο θα βγει όπως ξεκίνησε, χωρίς τέρματα. Στο δεύτερο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως, η άμυνα της Λάρισας αδράνησε για πρώτη φορά μετά το γύρισμα του Ολιβέιρα και ο Σιμόες που πετάχτηκε στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής, σκόραρε με υπέροχο τακουνάκι στην κίνηση για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και απείλησαν με τον Μάνταλο δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, ενώ στο 50ο λεπτό βρήκαν για δεύτερη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Μάνταλος έσπασε στον Ολιβέιρα, ο οποίος υποδέχτηκε την μπάλα και με ωραίο διαγώνιο σουτ, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κρίστινσον για το 2-0. Τα πράγματα είχαν γίνει, πλέον, πιο απλά για την ΑΕΚ και πιο δύσκολα για την άκρως ακίνδυνη ΑΕΛ. Και απλοποιήθηκαν τελείως στο 62ο λεπτό με τον τρίτο Πορτογάλος της… παρέας να βάζει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Ακόμη μία ασίστ και εξαιρετική αλλαγή παιχνιδιού από τον Μάνταλο, με τον Μπέρτο να χάνει τη φάση και τον Λόπες να κατεβάζει ωραία και να πλασάρει υποδειγματικά για το 3-0.

Το ματς είχε ουσιαστικά τελειώσει και το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό σκορ. Αυτό δεν άλλαξε από το 62ο λεπτό κι έπειτα, με τον Μάσιμο Καρέρα να κάνει ροτέισον ενόψει της ερχόμενης εμβόλιμης αγωνιστικής αλλά και να δίνει χρόνο και ευκαιρίες στους Μπότο, Γιούση, Βασιλαντωνόπουλο.

Δεν είχε προβλήματα στο ΟΑΚΑ ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος, κάτι στο οποίο βοήθησε φυσικά και η εξέλιξη του αγώνα.

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα): Μπάρκας, Βράνιες (85’ Βασιλαντωνόπουλος), Οικονόμου, Σβάρνας, Μπακάκης, Σιμόες, Κρίστισιτς, Λόπες, Μάνταλος (78’ Γιούσης), Βέρντε, Ολιβέιρα (68’ Μπότος)

Λάρισα (Μ. Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μπράλιτς (55’ Μπούστος), Μιχαήλ, Μόρας (68’ Ζίζιτς), Μπέρτος (78’ Μπάλλας), Μιλοσάβλιεβιτς, Σεσέροβιτς, Κάτσε, Καρανίκας, Ουάρντα, Παπάζογλου