Με ψυχή η Ουκρανία 3-1 τη Σκωτία αγκάλιασε την πρόκριση στο Μουντιάλ

Συγκλονιστική η Ουκρανία νίκησε στο μπαράζ 3-1 τη Σκωτία και βρίσκεται ένα βήμα μακριά από το Κατάρ.! Παρότι οι παίκτες δεν προπονούνται με τις ομάδες τους και η χώρα τους βιώνει απίστευτες συνθήκες τους τελευταίους μήνες λόγω της εισβολής της Ρωσίας, οι ψυχωμένοι Ουκρανοί κατάφεραν να επικρατήσουν στο «Χάμπτεν Παρκ» και πέρασαν στον τελικό των μπαράζ.

Εκεί, την Κυριακή, θα κοντραριστούν με την Ουαλία για το τελευταίο εισιτήριο από τη ζώνη της Ευρώπης για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ.

Φουλ ισορροπημένο το ξεκίνημα, με τους Ουκρανούς να βγάζουν δύναμη στον αγωνιστικό χώρο κάτι που είχε ως απόρροια να δεχτούν δύο κάρτες ως το 11ο λεπτό. Ενδιάμεσα, πάντως, οι φιλοξενούμενοι είχαν προλάβει να απειλήσουν αλλά ο Γκόρντον με τρομερή επέμβαση στέρησε το γκολ στον Τσιγκάνκοφ (8’). Στο 17’ η Ουκρανία απείλησε ξανά αλλά ο Γιάρεμτσουκ νικήθηκε από τον αντίπαλο πορτιέρε, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Χάνλεϊ έφτιαξε την πρώτη τελική της Σκωτίας αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ. Στο 20’ ο Γιάρεμτσουκ είχε ακόμη μια ευκαιρία, με τους Ουκρανούς να μετουσιώνουν στο 33’ την υπεροχή τους: Απίθανη εξηντάρα πάσα του Μαλινόφσκι, υπέροχο κοντρόλ και άψογη λόμπα του Γιαρμολένκο για το 1-0 των Ουκρανών που έμεινε ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Με… φόρα μπήκε στο δεύτερο μέρος η Ουκρανία, αιφνιδιάζοντας απόλυτα τους Σκωτσέζους αφού στην πρώτη τους τελική κατάφεραν να κάνουν δύο τα τέρματά τους. Ήταν το 49ο λεπτό όταν ο Καραβάεφ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Γιάρεμτσουκ να πηδάει ψηλότερα απ’ όλους και με κεφαλιά να γράφει το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα, λίγο έλειψε να βρουν και τρίτο τέρμα αλλά ο Γκόρντον κράτησε όρθια την ομάδα του στο σουτ του Γιαρμολένκο.

Στη συνέχεια, οι Ουκρανοί άρχισαν να δίνουν μέτρα στο γήπεδο στους γηπεδούχους, που πίεζαν. Στο 67ο λεπτό δε, είχαν μια τεράστια φάση να μειώσουν αλλά ο ΜακΓκιν δεν κατάφερε να σημαδέψει σωστά με το κεφάλι από τη μικρή περιοχή. Τέσσερα λεπτά μετά ο Τσιγκάνκοφ νικήθηκε από τον Γκόρντον, για να πανηγυρίσουν τελικά οι γηπεδούχοι και να πιστέψουν στο… come-back στο 79ο λεπτό με τον ΜακΓκρέγκορ να σκοράρει με καραμπόλα και την μπάλα να περνά την γραμμή πριν τη διώξει ο Στεπανένκο. Στα εναπομείναντα λεπτά όλη η Σκωτία βγήκε μπροστά, έδωσε χώρους στους Ουκρανούς που τα έκαναν… χάλια στην τελική προσπάθεια, αλλά τελικά με την τρίτη τελική του προσπάθεια στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντόβμπικ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.