Με σερί νικών στους «16» της Ολυμπιάδας Νέων ο Σγουρόπουλος

Το καλύτερο δυνατό έκανε ο Γιάννης Σγουρόπουλος στο πρώτο μέρος του Ολυμπιακού τουρνουά νέων στο Μπουένος Άιρες.

Το βράδυ της Δευτέρας για την Αργεντινή (2,5 ώρες μετά τα μεσάνυχτα ώρα Ελλάδας) ο νεαρός Έλληνας πρωταθλητής του πινγκ πονγκ επιβλήθηκε και του Νιγηριανού Αρέζ Σολάνκε με 4-0 σετ και κατέκτησε πανηγυρικά την 1η θέση στο 8ο προκριματικό γκρουπ με το απόλυτο των επιτυχιών σε τρεις αγώνες.

Ο Σγουρόπουλος, αντιμετώπισε έναν πολύ αξιόλογο αθλητή, όμως είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή ως το τέλος κι έφτασε στην επικράτηση χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει. Είχε εξασφαλίσει άλλωστε, από τη 2η αγωνιστική την πρόκριση στο ταμπλό των «16», όπως και την πρωτιά. Δικαίωσε τα προγνωστικά ως επικεφαλής του γκρουπ και περιμένει την κλήρωση για τα νοκ άουτ προσβλέποντας σε υψηλό πλασάρισμα.

Ειδικά οι νίκες του απέναντι στον Πανγκ Εν Κοέν από τη Σιγκαπούρη (νούμερο 10 των αγώνων) και τον Γερμανό Σέντρικ Μέισνερ (περσινό πρωταθλητή Ευρώπης του ομαδικού νέων) επιβεβαιώνουν την καλή του κατάσταση. Τα σετ στον αγώνα με τον Σολάνκε 11-9, 11-8, 11-8 και 12-10. Ο Πανγκ πήρε τη 2η προνομιούχο θέση για τη 16άδα. Στο καθοριστικό ματς με τον Μέισνερ έφτασε στη νίκη με 4-1 σετ.

Οσον αφορά στην συνέχεια της διοργάνωσης, στον δρόμο του Γιάννη Σγουρόπουλου θα βρεθεί ακόμη ένας αριστερόχειρας. Ο Γάλλος Μπαστιέν Ρεμπέρ (νούμερο 11 των αγώνων και 15 στην παγκόσμια κατάταξη Under 18) θα είναι σήμερα αντίπαλος του πρωταθλητή Ευρώπης στον γύρο των «16» του απλού νέων. Προκρίθηκε στη 16άδα με τη 2η θέση από το 6ο γκρουπ. Έχασε 4-1 σετ από τον Κινέζο επικεφαλής Βανγκ Τσουκίν και νίκησε 4-0 τον Τυνήσιο Νάθαελ Χαμντούν και 4-1 τον Μολδαβό Βλάντισλαβ Ούρσου. Εφόσον νικήσει και μπει στα προημιτελικά ο Σγουρόπουλος θ’ αντιμετωπίσει τον νικητή από την αναμέτρηση του Χιλιανού Νίκολας Ιγνάθιο Μπούργος με τον Λι Γιουν Τζου από την Ταϊπέι.

Ο αγώνας αρχίζει στις 16:45 ώρα Ελλάδας, γίνεται στο τραπέζι 4 και δεν θα έχει απ΄ ευθείας μετάδοση στο διαδίκτυο. Εφόσον νικήσει και μπει στα προημιτελικά, ο Σγουρόπουλος θ’ αντιμετωπίσει τον νικητή από την αναμέτρηση του Χιλιανού Νίκολας Ιγνάθιο Μπούργος με τον Λι Γιουν Τζου από την Ταϊπέι. Ο Σγουρόπουλος βρίσκεται στο πάνω μέρος του ταμπλό, εκεί όπου είναι το νούμερο 1 του τουρνουά, ο Ιάπωνας Τομοκάζου Χαριμότο.