Με σκόρερ τον Ολιβέιρα ο ΠΑΟΚ 2-1 τη Χέρακλες σε φιλικό

Με σκόρερ τον Ολιβέιρα ο ΠΑΟΚ νίκησε 2-1 τη Χέρακλες στο τρίτο του φιλικό στην Ολλανδία. Ο Πορτογάλος επιθετικός πέτυχε και τα δύο τέρματα δείχνοντας πως αποτελεί μία αξιόπιστη λύση στην γραμμή κρούσης.

Ο ΠΑΟΚ στο 14′, ευτύχησε να προηγηθεί με τον Νέλσον Ολιβέιρα. Ο Εσίτι έκλεψε, ο Καγκάβα πάσαρε αριστερά στον Ελ Καντουρί, ο Μαροκινός γύρισε στην μικρή περιοχή και ο Πορτογάλος με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ. Κόντρα στην ροή του ματς οι Ολλανδοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν δύο λεπτά αργότερα. Ο Φλόετ εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Ελ Καντουρί, άλλαξε πορεία και κατέληξε στην αντίθετη γωνία του Πασχαλάκη.

Στο 31′ ο Κουαλιάτα εκτέλεσε φάουλ, αλλά αυτή την φορά ο γκολκίπερ του Δικεφάλου δεν ξεγελάστηκε. Οι ασπρόμαυροι ήταν αφεντικά στον αγωνιστικό χώρο και στο 33′ προηγήθηκαν. Ο Βιεϊρίνια πάσαρε στον Ολιβέιρα, ο οποίος κατέβασε εξαιρετικά έξω από την περιοχή, σούταρε χωρίς δεύτερη σκέψη με το αριστερό και έγραψε το 2-1 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Στο 35′ ο Ελ Καντουρί με ατομική ενέργεια έφτασε έξω από τα καρέ των Ολλανδών, σούταρε με το δεξί, όμως, ο γκολκίπερ της Χέρακλες του είπε «όχι» με εντυπωσιακή επέμβαση. Δευτερόλεπτα πριν την λήξη του πρώτου μέρους ο ΠΑΟΚ έφτασε μία ανάσα από το 3-1. Ο Ολιβέιρα έσπασε στον Καγκάβα στο ύψος του πέναλτι, ο Ιάπωνας σούταρε, ο Μπούκερ σταμάτησε την πορεία της μπάλας, ο Εσίτι σούταρε στην επαναφορά, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Παρά την αλλαγή ολόκληρης της ενδεκάδας ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και στο δεύτερο μέρος. Στο 50′ ο Κούτσιας σέντραρε, ο Λάμπρου πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε και στο 53′ ο Κούτσιας έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο νεαρός φορ βγήκε απέναντι από τον Μπούκερ, πλάσαρε, όμως, η μπάλα πέρασε σύριζα από το κάθετο δοκάρι. Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός έπεσε αισθητά και έπρεπε να φτάσουμε στο 68′ για να δούμε αξιόλογη φάση. Ο Κούτσιας έφυγε στην αντεπίθεση, πλάσαρε, όμως, ο Λες πρόλαβε και έβαλε την κόντρα. Στο 72′, μάλιστα, η Χέρακλες λίγο έλειψε να ισοφαρίσει, αλλά ο Ζίβκοβιτς είχε την απάντηση. Ο Σινάν σέντραρε, ο Μπιλάλ έβαλε την προβολή και ο Σέρβος γκολκίπερ με εντυπωσιακή επέμβαση στη γωνία κράτησε το 2-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Στις καθυστερήσεις ο Σινάν παραλίγο να γράψει το 2-2, αλλά έστειλε με κεφαλιά την μπάλα ελάχιστα πάνω από την εστία.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Εσίτι, Σβαμπ, Μουργκ, Ελ Καντουρί, Καγκάβα, Ολιβέιρα

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Μιχάι, Κρέσπο (74′ Λύρατζης), Περέιρα, Νινούα, Τσιγγάρας, Βρακάς (70′ Κωνσταντέλιας), Ζίβκοβιτς, Λάμπρου, Κούτσιας (88′ Τζόλης)

Χέρακλες: Μπούκερ, Κουαλιάτα, Μπακμπούρντ, Μπουργζόργκ, Κνέστερ, Φλόετ (20′ Ζόκε), Ντε Λα Τόρε, Σουφς, Γιάκομπσεν, Ιμπραΐμογλου, Αμίσι Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Φαντιγκά, Κιομουρτζόγλου, Λες, Ρόοσκεν, Σιέρα, Μπακίς, Μπασακίκογλου, Μπιλάλ