Με σόου του Λιβάγια η ΑΕΚ νίκησε 2-0 την Λαμία

Σε ρυθμούς Λιβάγια χόρευε η ΑΕΚ στο Ολυμπιακό στάδιο ξεπερνώντας εύκολα 2-0 το εμπόδιο της Λαμίας, την οποία υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Περίπου 20.000 οπαδοί της ΑΕΚ χάρηκαν την νίκη και την εμφάνιση, χειροκροτώντας θερμά τον Νίκο Κωστένογλου και τους ποδοσφαιριστές για τις απανωτές επιτυχίες.

Η Ένωση με τον Έλληνα προπονητή μετρά πια 3Χ3 με διπλά σε Τραπεζούντα-Τρίπολη και τη σημερινή  νίκη επί της Λαμίας.

Η ΑΕΚ ήταν σοβαρή και πειθαρχημένη, έδειξε από τα πρώτα λεπτά ότι δεν θ’ αφήσει περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους, αλλά είχε δυσκολία να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Βελλίδη. Η απουσία του Μάνταλου στα οργανωτικά καθήκοντα ήταν εμφανής. Από την άλλη η Λαμία είχε σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς και δεν έδειξα κάτι το ιδιαίτερο.

Οι παίκτες του Κωστένογλου απείλησαν στο 6ο λεπτό με το διαγώνιο συρτό σουτ του Λιβάγια που… έβγαλε ο Βελλίδης, στη συνέχεια έκαναν ώρα για να φτιάξουν ξανά κάποια καλή στιγμή. Ενδιάμεσα, βέβαια, είχαμε δύο μικρές διακοπές για να εξεταστούν δύο φάσεις μέσω του VAR.

Στην πρώτη (13’), ο διαιτητής Μανούχος πήγε να δει μια φάση με πρωταγωνιστή τον Βράνιες που βρήκε με το χέρι του τον Ρόμανιτς στο πρόσωπο και τελικά τον τιμώρησε, σωστά, με κίτρινη κάρτα. Έξι λεπτά μετά δε, ο Ζεράλδες έπεσε μέσα στην περιοχή ζητώντας πέναλτι αλλά ο ρέφερι πήρε ξανά σωστή απόφαση και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, αν και θα μπορούσε να «κιτρινίσει» τον Πορτογάλο για θέατρο.

Εφόσον πέρασε ανεκμετάλλευτη για τη Λαμία η φάση του 27′ όταν από εκτέλεση κόρνερ, ο Καραμάνος πήγε να βάλει ένα απίθανο γκολ με βολ-πλανέ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, η ΑΕΚ έγινε αφεντικό του παιχνιδιού και στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους έφθασε δύο φορές στην επιτυχία.

Αρχικά χρειάστηκε τη… βοήθεια ενός πρώην παίκτη της του Βασίλη Πλιάτσικα. Ήταν το 37΄, όταν ο Λιβάγια έκανε φοβερή ντρίμπλα και άδειασε τον Σάλιακα, στη συνέχεια έκανε το παράλληλο γύρισμα με δύναμη και ο Πλιάτσικας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, λύνοντας τον… γόρδιο δεσμό στις επιθέσεις της ΑΕΚ.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, από εκτέλεση φάουλ του Ζεράλδες, ο Βράνιες πετάχτηκε και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη. Τον σκόρερ κάλυπτε ο Πλιάτσικας και ως εκ τούτου με τη βοήθεια του VAR το γκολ μέτρησε, σφραγίζοντας την κυριαρχία της Ένωσης.

Η επανάληψη ήταν τυπική διαδικασία: η ΑΕΚ συνέχισε να έχει το πάνω χέρι, έχασε και μερικές ευκαιρίες αλλά σε γενικές γραμμές, ήταν έκδηλη η διάθεση και των δυο ομάδων να κάνουν διαχείριση δυνάμεων.

Η πρώτη καλή φάση στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 63ο λεπτό με τον Βράνιες να παίρνει ολομόναχος την κεφαλιά αλλά να μην βρίσκει στόχο από πλεονεκτική θέση. Αυτή ήταν, πάντως, και η καλύτερη στιγμή για την ΑΕΚ στην επανάληψη, αν και έφτιαξε μερικές ακόμη με τους Κλωναρίδη και Βέρντε αλλά αμφότεροι είδαν τον Βελλίδη να μην τους επιτρέπει να φθάσουν στο γκολ.

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Βράνιες, Λόπες, Σιμόες, Κρίστισιτς (76′ Γαλανόπουλος), Αλμπάνης (64′ Κλωναρίδης), Λιβάγια, Ζεράλδες (72′ Βέρντε), Γιακουμάκης.

Λαμία (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βύντρα, Βάντερσον, Σάλιακας, Δημούτσος (85′ Μπουλούλης), Μπεχαράνο (36′ Βασιλόγιαννης), Σκόνδρας, Ρόμανιτς (65′ Τουράμ), Καραμάνος.