Με σούπερ άμυνα η ΑΕΚ επικράτησε 74-65 της Τουρκ Τέλεκομ στο ΟΑΚΑ

Mε καταπληκτική άμυνα και οδηγούς στην επίθεση Μέικον και Ματσιούλις, η ΑΕΚ «καθάρισε» την Τουρκ Τέλεκομ 74-65 κι έκανε βήμα για την οκτάδα του Basketball Champions League.

Ούτε οι τέσσερις σημαντικές απουσίες (Μορέιρα, Ζήσης, Γκίκας, Γιάνκοβιτς), ούτε η αναστάτωση λόγω κορωνοϊού, ούτε η απραξία φρέναραν την ΑΕΚ.

Καταπληκτική εμφάνιση από τον Ντάριλ Μέικον με 18 πόντους και 4 ασίστ, από κοντά και ο Γιόνας Ματσιούλις με 15 πόντους για την «Ένωση», που έφτασε μέχρι και στο +15 (64-49) στην τελευταία περίοδο.

Η ΑΕΚ, είχε καλό επιθετικό ρυθμό στο πρώτο τετράλεπτο και ξέφυγε 10-4 με τρίποντο του Αμερικανού. Τα λάθη, ωστόσο, έδωσαν εύκολους πόντους από αιφνιδιασμό στην Τουρκ Τέλεκομ που μέσα σε ενάμιση λεπτό ανέτρεψε τα δεδομένα (11-12). Η «Ένωση» έμεινε για ένα πεντάλεπτο χωρίς καλάθι εντός πεδιάς, αλλά χάρη στην καλή της άμυνα δεν το… πλήρωσε και βρίσκοντας σκορ από Λάνγκφορντ και Χρυσικόπουλο έκλεισε με 16-12 την πρώτη περίοδο.

Τα διαδοχικά λάθη της ΑΕΚ, που έφτασε τα 9 στα 13 πρώτα λεπτά, επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να περάσουν μπροστά με έξι σερί πόντους του Φόστερ (16-18). Οι «κιτρινόμαυροι» έμειναν άσφαιροι για το πρώτο τετράλεπτο της περιόδου, μέχρι να πάρει μπρος ο Μέικον και με προσωπικούς πόντους να ξαναβάλει μπροστά την ομάδα του (23-20). Τότε οι γηπεδούχοι… ξεμπούκωσαν και με τον Λοτζέσκι να μπαίνει στο «κόλπο» ξέφυγαν για πρώτη φορά με επτά, 30-23. Ένα σερί άστοχων μακρινών σουτ της ΑΕΚ επέτρεψαν στην Τουρκ Τέλεκομ από τη γραμμή να πλησιάσει προσωρινά (32-28), αλλά δύο «βόμβες» του Ματσιούλις έστειλαν την ομάδα του στα αποδυτήρια με 38-31.

Με… φόρα από το πρώτο ημίχρονο ο Λιθουανός οδήγησε την ομάδα του στο 44-31, αλλά κάποιες κακές επιλογές στην επίθεση, σε συνδυασμό με μια τεχνική ποινή στον Λάνγκφορντ έφεραν την Τουρκ Τέλεκομ πιο κοντά χάρη στον Γουίλτζερ (47-41). Η ΑΕΚ είχε καλή αντίδραση και με ηγέτη τον Μέικον αποσπάστηκε ξανά, 55-45 και έκλεισε την περίοδο στο +11 (57-46) έχοντας ένα καλό θεμέλιο νίκης.

Παρότι έδειξε διάθεση να… παίξει με το χρόνο, η «Ένωση» συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο και μπαίνοντας στο τελευταίο εξάλεπτο εκτόξευσε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +15, 64-49. Ένα black out στην επίθεση με ταυτόχρονη χαλάρωση στην άμυνα έδωσε δικαιώματα στους φιλοξενούμενους που μείωσαν σε 65-58, 3:50 πριν το τέλος. Η ΑΕΚ, πάντως, βρήκε τις απαντήσεις με δημιουργίες του Μέικον και πόντους του Σλότερ (69-60) και κράτησε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-12, 38-31, 57-46, 74-65