Με σούπερ Χάμες ο Ολυμπιακός 5-0 τον Αστέρα Τρίπολης

Εντυπωσιακά αποχαιρέτησε το 2022 ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ουσιαστικοί και ξέσπασαν 5-0 στον Αστέρα Τρίπολης που παρατάχθηκε με υπηρεσιακό προπονητή (τον Αλέξανδρο Μανιάτογλου) στο ματς, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν πέντε διαφορετικούς σκόρερ!

Ο Αστέρας, είχε τεράστια φάση να ισοφαρίσει στο 8’ αλλά γενικότερα τα χαλούσε στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου, με τον Άκη Μάντζιο να έχει δουλειά μπροστά του για να αλλάξει τα κακώς κείμενα που άφησε κατά την αποχώρησή του ο Ηρακλής Μεταξάς.

Στους 29 βαθμούς ανέβηκε ο Ολυμπιακός που παίζει την επόμενη εβδομάδα με τον Ιωνικό στη Νίκαια, στους 14 παρέμεινε ο Αστέρας Τρίπολης που φιλοξενεί τη Λαμία την ερχόμενη αγωνιστική.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Εμβιλά έκλεψε την μπάλα, ο Φορτούνης έκανε απίστευτη κάθετη και ο Μπιέλ με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Παπαδόπουλο (1-0). Ο Αστέρας αντέδρασε γρήγορα και θα μπορούσε να φέρει το ματς στα ίσα τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Μπαράλες εξ επαφής δεν νίκησε τον Πασχαλάκη, ο Τιλίκα έπεσε στο έδαφος και ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ρέαμπτσουκ. Στη συνέχεια, ο Κρέσπι σούταρε, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια το σουτ του Ντομίνγκεθ πέρασε άουτ.

Τα λεπτά περνούσαν, οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαν να απειλήσουν τους Αρκάδες, οι οποίοι ψάχνονταν στην κόντρα επίθεση. Τελικά ο Χάμες στο 35’ με φανταστικό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, πέτυχε το 2-0.

Με το ίδιο τέμπο μπήκε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο ημίχρονο και είχε την κατοχή της μπάλας, παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο. Ο Μπακαμπού στο 68’ μετά από τραγικό λάθος του Καστάνιο μέσα στην περιοχή, σε κενή εστία έκανε το 3-0 για τους «ερυθρόλευκους». Στο 76’ οι γηπεδούχοι είχαν μια μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Μπιέλ έκανε μια απίθανη ατομική ενέργεια, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά ο Παπαδόπουλος έδιωξε με τα πόδια το σουτ που επιχείρησε από τα πλάγια. Στο 84’ ο Μαρσέλο έδωσε στον Μπιέλ, αυτός γύρισε την μπάλα στην περιοχή και ο Ροντρίγκες μετά από μια προσποίηση σούταρε και έκανε το 4-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» απειλούσαν συνεχώς, με τον Μπακαμπού να σκοράρει στο 89’ αλλά να μην μετρά γιατί είχε προηγηθεί φάουλ στον Τζουκάνοβιτς. Τελικά, ο Μασούρας στο 90’+1’ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με κοντινή κεφαλιά, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.

Ο Περράκης ελέγχεται για τη φάση με τον Τιλίκα στο 8′ όπου ζήτησε ο Αστέρας πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ρέαμπτσουκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Εμβιλά (80′ Σαμασέκου), Φορτούνης (63′ Γκάρι Ροντρίγκες), Χάμες (72′ Μασούρας), Ελ Αραμπί (63′ Μπακαμπού), Ανδρούτσος, Σωκράτης, Μπιέλ, Ινμπόμ Χουάνγκ, Ρέαμπτσιουκ (71′ Μαρσέλο), Ντόι.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες, Καρμόνα, Ντομίνγκεθ, Τασουλής (61′ Σανταφέ), Μπαρτόλο (46′ Γκαρντάφσκι), Κρέσπι, Τιλίκα (61′ Ριέρα) , Μπαράλες (72′ Μπερτόγλιο).