Με σούπερ Γκάβι η Μπαρτσελόνα 3-1 τη Ρεάλ πήρε το Σούπερ Καπ

Ο Γκάβι πήρε τ’ όπλο του και οδήγησε την Μπαρτσελόνα σε θρίαμβο 3-1 επί της Ρεάλ, κατακτώντας το Σούπερ Καπ Ισπανίας και τον πρώτο τίτλο της χρονιάς. Γκολ και δύο ασίστ είχε ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους «μπλαουγκράνα» ήρθε στο 13ο λεπτό, όταν ο Λεβαντόφσκι έκανε το σουτ, ο Κουρτουά βρήκε την μπάλα αρχικά η οποία σταμάτησε στη συνέχεια στο δεξί δοκάρι. Ο Μπαλντέ πήρε το ριμπάουντ, αλλά από πλεονεκτική θέση σούταρε άουτ.

Στο 18’ ήταν η σειρά της Ρεάλ να απειλήσει με τον Καρίμ Μπενζεμά, ο οποίος πήρε την κοντινή κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από την εστία του Τερ Στέγκεν. Στην συνέχεια οι Καταλανοί είχαν την υπεροχή, κυκλοφορούσαν όμορφα την μπάλα και ήταν απειλητικοί, με το γκολ να έρχεται στο 33ο λεπτό. Ο Λεβαντόφσκι έκανε μια ωραία κάθετη στον Γκάβι, ο οποίος με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ για την Μπαρτσελόνα.

Στην συνέχεια, οι ρόλοι άλλαξαν. Ο σκόρερ έγινε δημιουργός και στο 45’ ο Γκάβι έκανε το γύρισμα στον Λεβαντόφσκι ο οποίος με ωραίο τελείωμα έστειλε την Μπαρτσελόνα στα αποδυτήρια με προβάδισμα κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης (2-0).

Η Μπαρτσελόνα μπήκε με τρελά κέφια και στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας μια μεγάλη ευκαιρία στο 51ο λεπτό. Ο Μπαλντέ βρήκε με φοβερή μπαλιά τον Ντεμπελέ, εκείνος από θέση τετ-α-τετ δεν μπόρεσε να σκοράρει, με τον Κουρτουά να κάνει υπέροχη επέμβαση!

Η Ρεάλ στην συνέχεια πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχιζε να κρατάει την μπάλα, ωστόσο δεν είχε ουσία στο παιχνίδι της. Η Μπαρτσελόνα το εκμεταλλεύτηκε αυτό και έκανε το 3-0 στο 69ο λεπτό. Ο Γκάβι γύρισε όμορφα στον Πέδρι ο οποίος με ωραίο τελείωμα διεύρυνε και άλλο το σκορ.

Η «βασίλισσα» είχε παραδοθεί στην καταλανική ομάδα, αλλά με τον Καρίμ Μπενζεμά μείωσε σε 3-1 στο 90+3’, πετυχαίνοντας το γκολ της τιμής αφού δεν υπήρχε χρόνος για να αλλάξει απολύτως τίποτα.

Η Μπαρτσελόνα κατέκτησε για 14η φορά στην ιστορία της το Σούπερ Καπ σε ένα εύκολο βράδυ, όπως το μετέτρεψε η ίδια, αφού η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι δεν έφερε και ιδιαίτερη αντίσταση.