Με σούπερ Ντι Μαρία η Παρί 3-0 την Ρεάλ Μαδρίτης

Πάρτι έκανε η Παρί Σεν Ζερμέν κόντρα στην Ρεάλ!

Ανεπηρέαστη από τις πολλές απουσίες, η ομάδα του Τόμας Τούχελ έκανε πλάκα απέναντι στους αγνώριστους Μαδριλένους και επικράτησε με το επιβλητικό 3-0.

Παρόλο που αναγκάστηκαν να παραταχθούν χωρίς τους Νεϊμάρ, Καβάνι, Εμπαπέ και Ντράξλερ (αποδείχθηκε ότι) οι γηπεδούχοι δεν χρειάζονταν κανέναν απ’ αυτούς απόψε. Τουλάχιστον όχι με τέτοιον Ντι Μαρία…

Με μια εμφάνιση βγαλμένη από το λαμπρό παρελθόν του (μέρος του οποίου πέρασε με τη φανέλα της «βασίλισσας») ο Αργεντινός πήρε στην πλάτη του την Παρί. Και ήταν εκείνος που υπέγραψε τη νίκη της.

Πρώτα αξιοποιώντας τον υπέροχο συνδυασμό των Μπερνάτ και Ικάρντι στο 14’ (με άψογο πλασέ από διαγώνια θέση στο). Και έπειτα με ξερό σουτ έξω από την περιοχή στο 33’ που ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι.

Διότι το γκολ που πέτυχε λίγο μετά ο Μπέιλ (και θα μπορούσε να ξαναβάλει τη Ρεάλ στο ματς) ακυρώθηκε σωστά για χέρι. Το ίδιο συνέβη, δε και μ’ εκείνο του Μπενζεμά στο δεύτερο ημίχρονο (που ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι φιλοξενούμενοι).

Κάπως έτσι η Παρί προφύλαξε σχετικά άνετα το σκορ. Και της έδωσε ακόμα περισσότερο στιλ, με τον Μενιέ να τελειώνει άψογη αντεπίθεση στις καθυστερήσεις και να βάζει το κερασάκι στην τούρτα της πρώτης νίκης επί των Μαδριλένων στο Champions League.

Γαλατασαράι-Παρί Σεν Ζερμέν

Η Γιουβέντους βρέθηκε πολύ κοντά σε μια μεγάλη νίκη, αφού προηγήθηκε με 2-0 στη Μαδρίτη με Κουαδράδο και Ματουιντί, όμως οι Σάβιτς και Ερέρα με κεφαλιές έσωσαν τον έναν πόντο για την Ατλέτικο για το 2-2. Η Λοκομοτίβ Μόσχας με ήρωα τον πορτιέρο Γκιγιέρμε νίκησε 2-1 την Λεβερκούζεν εκτός έδρας και αγκάλιασε από τώρα την 3η θέση.