Με σούπερ Πέλκα ο ΠΑΟΚ πήρε το εισιτήριο 1-0 τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ

Την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου σφράγισε στο ΟΑΚΑ ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 1-0.

Ο κάτοχος του τροπαίου δεν «κάθισε» πάνω στο 2-0 του πρώτου αγώνα στο γήπεδο της Τούμπας, έπαιξε επιθετικά και κατέκτησε τη νίκη χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, έχοντας ως μαέστρο τον εκπληκτικό Πέλκα στο καλύτερο φετινό του παιχνίδι και σκόρερ τον Σφιντέρσκι στο 11ο λεπτό.

Ο Δικέφαλος αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό από τον τρόπο με τον οποίο μπήκε στο γήπεδο.

Η τακτική του Αμπελ Φερέιρα να πιέσει πολύ ψηλά τους «πράσινους» αποσυντόνισε τη λειτουργία τους και ταυτόχρονα έφερε τους φιλοξενούμενους μπροστά σε αρκετές υποσχόμενες ευκαιρίες και τον Παναθηναϊκό ανήμπορο να επιβάλλει το ρυθμό του.

Ειδικά μετά το γρήγορο γκολ του Σφιντέρσκι (11’) από εκπληκτική ενέργεια του Πέλκα που του το σέρβιρε στο… πιάτο, ο ΠΑΟΚ απέκτησε ακόμα καλύτερη ψυχολογία και κυριάρχησε στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου.

Στον Παναθηναϊκό συνέβη αυτό που απεύχονταν, να δεχθεί δηλαδή το εκτός έδρας γκολ που σε συνδυασμό με το 2-0 του πρώτου αγώνα στην Τούμπα, έκανε το ενδεχόμενο πρόκρισης να φαντάζει απίθανο.

Ο ΠΑΟΚ απώλεσε αρκετές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματά του (6-2 οι τελικές υπέρ του), πλην όμως το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου του έδινε και με το παραπάνω το μαξιλαράκι ασφαλείας που επιζητούσε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δώνης προσπάθησε με δύο γρήγορες αλλαγές (Αγιούμπ-ντεμπούτο και Περέα) να διεκδικήσει τον τρόπο για να ξαναμπεί στο ματς η ομάδα του, πλην όμως ο ΠΑΟΚ είχε φροντίσει να κλείσει πολύ καλά τους χώρους επιλέγοντας φυσιολογικά να περιμένει πίσω από τη μπάλα.

Οι φάσεις ήταν ελάχιστες στο δεύτερο ημίχρονο και ο ΠΑΟΚ σφράγισε το πολυπόθητο εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Διαιτητής: Μικέλ Φάμπρι (Ιταλία).

Παναθηναϊκός (4-2-3-1): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Δώνης, Κουρμπέλης, Νάγκι (46’ Αγιούμπ), Ζαχίντ (70’ Μπουζούκης), Χατζηγιοβάνης (58’ Περέα), Μακέντα.

ΠΑΟΚ (4-2-3-1): Πασχαλάκης, Βεϊρίνια, Βαρέλα (86’ Μιχαηλίδης), Ίνγκασον, Γιαννούλης, Μίσιτς, Μαουρίσιο, Λημνιός, Πέλκας (63’ Λάμπρου), Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι (72’ Άκπομ).