Με σούπερ Τικίνιο ο Ολυμπιακός 4-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης

Με πρωταγωνιστή τον Βραζιλιάνο Τικίνιο που πέτυχε δυο γκολ (47′-72′), ο Ολυμπιακός έκανε σκόνη και θρύψαλα τον αδύναμο Απόλλωνα Σμύρνης 4-1 στο Καραϊσκάκη. Οι ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν άνετα κι έφθασαν τους επτά πόντους στο πρωτάθλημα, ενώ η «Ελαφρά Ταξιαρχία» παραμένει βυθισμένη στον πάτο.

Η παρουσία του Μασούρα έδωσε άλλον… αέρα στον Ολυμπιακό από το ξεκίνημα του αγώνα. Στο πρώτο λεπτό ο Μασούρας έκανε σέντρα για τον Τικίνιο με την κεφαλιά του Βραζιλιάνου να φεύγει έξω. Στο 7′ ο Τικίνιο είδε την κεφαλιά του να μπλοκάρεται μετά από σέντρα του Ρέαμπτσιουκ.

Στο 8ο λεπτό ο Γιώργος Μασούρας από κοντά έκανε το 1-0 μετά από σουτ του Αγκιμπού Καμαρά που αποκρούστηκε.

Στο 12′ ο Μπρούνο Άλβες βρήκε την μπάλα στην περιοχή του Ολυμπιακού μετά από κόρνερ αλλά ο Βατσλίκ μπλόκαρε. Στη συνέχεια του α’ μέρους ο Ολυμπιακός έβγαλε και άλλες φάσεις με σουτ του Αγκιμπού, Ονιεκούρου και Μασούρα, ωστόσο 2ο γκολ δεν βρήκε, ενώ ζήτησε πέναλτι σε φάση με τον Ανδρούτσο αλλά και για χέρι μες στην περιοχή, δύο φάσεις όπου μετά τη συνδρομή και του VAR αξιολογήθηκαν αλλά δεν δόθηκε παράβαση σε βάρος του Απόλλωνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τικίνιο πήρε τ’ όπλο του. Στο 47′ μετά από κόρνερ του εξαιρετικού Κούντε, έκανε με κεφαλιά το 2-0. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει και στο 72΄ έφθασε στο 3-0. Σε φάουλ του Κούντε που αποκρούστηκε προσωρινά, ο Τικίνιο πήρε τη μπάλα, έκανε εξαιρετική ντρίμπλα και με σουτ αρχικά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα.

Ο Απόλλων Σμύρνης στην πρώτη του τελική στο β΄ μέρος στο 79′, μείωσε το σκορ. Η μπάλα έμεινε στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο Μπα έδιωξε άτσαλα πάνω στον Βατσλίκ, ο Τσέχος μπόρεσε και την έβγαλε, όμως ο Ντάουντα από κοντά έκανε το 3-1.

Στο 87′ ήταν η σειρά του Βρουσάι με ωραίο σουτ μετά από σόλο και πάσα του Καρμπόβνικ να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Μπουχαλάκης (76′ Σουρλής), Ονιεκούρου (76′ Βρουσάι), Κούντε, Ανδρούτσος, Μασούρας (67′ λ.τρ. Λόπες), Α. Καμαρά, Μπα, Τικίνιο, Ρέαμπτσιουκ (67′ Καρμπόβνικ), Σισέ (76′ Αβραάμ).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Κότσαρης, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης (67′ Ντεντάκης), Ματέι (82′ Σαχλί), Ιωαννίδης (57′ Ντάουντα), Σλίβκα, Τουτουαρίμα (67′ Βιτλής), Κάστρο, Μπρούνο Άλβες, Τσιλούλης (57′ Παμλίδης), Φαν Λα Πάρα.