Με στόχο το απόλυτο ο Ολυμπιακός κόντρα στον Ατρόμητο

Μπορεί να έχει μακράν την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος, ωστόσο ο Ολυμπιακός προβληματίστηκε επιθετικά στην Ξάνθη και έκανε την δεύτερη ισοπαλία του στο πρωτάθλημα, ενώ δεν σκόραρε για πρώτη φορά στη σεζόν και για πρώτη φορά μέσα στο 2019.

Επιστρέφει στην έδρα του με σκοπό να συνεχίσει το απόλυτο εκεί, καθώς δεν είναι μόνο το πέντε στα πέντε που έχει φέτος, αλλά μετράει 14 αγώνες πρωταθλήματος με νίκη. Η τελευταία του απώλεια είναι ακριβώς ένα χρόνο πριν, στις 11 Νοεμβρίου 2018, η ισοπαλία με τον Παναθηναϊκό.

Με τόσο καλή άμυνα, ο Ολυμπιακός έχει βρεθεί σκορ πίσω μόνο για 26 λεπτά στο φετινό πρωτάθλημα. Ήταν ο χρόνος που χρειάστηκε για να ισοφαρίσει τον Άρη στη Θεσσαλονίκη. Είναι αήττητος στα τελευταία 19 παιχνίδια πρωταθλήματος, ενώ δεν χάσει στα τελευταία 16 στην έδρα του.

Ο Ατρόμητος του Γιάννη Αναστασίου έχασε το παιχνίδι του από την ΑΕΚ στις καθυστερήσεις και βρίσκεται στο κάτω μισό της βαθμολογίας, έχοντας συμμετοχή σε συναρπαστικά παιχνίδια. Τρία από αυτά τελείωσαν με σκορ 3-2, ένα υπέρ του και δύο εναντίον του.

Έχει τρεις νίκες, όλες στα πέντε τελευταία παιχνίδια, αφού άργησε να πάρει το πρώτο του τρίποντο, στον πέμπτο αγώνα του.

Ο Ατρόμητος στα εννέα παιχνίδια που έχει δώσει δεν έχει πάει ποτέ στα αποδυτήρια για το ημίχρονο χωρίς να έχει μπει γκολ. Μόλις δύο φορές δεν έχει σκοράρει και τρεις δεν έχει δεχτεί γκολ.

Σαν αποτέλεσμα είναι τα 19 γκολ που έχουν επιτευχθεί στο πρώτο ημίχρονο στα παιχνίδια του, ενώ σε καμίας άλλης ομάδας τα πρώτα ημίχρονα δεν έχουν μπει περισσότερα από 14 γκολ.

Ο Ολυμπιακός νίκησε στο περσινό παιχνίδι με ανατροπή τον Ατρόμητο, κάνοντας το δύο στα δύο στη σεζόν, κάτι που έχει καταφέρει τρεις φορές στα τελευταία τέσσερα χρόνια.

Τη σεζόν 2017-18 δεν έκανε νίκη και είναι η περίοδος που ο Ατρόμητος πέτυχε την δεύτερη νίκη του εκτός έδρας επί του Ολυμπιακού.

Αυτό το 1-0 τον Οκτώβρη του 2017 (60’ κεφαλιά Κυβρακίδης) μαζί με το 3-2 τον Φεβρουάριο του 2013, είναι οι μοναδικές νίκες που έχει καταφέρει ο Ατρόμητος στο Καραϊσκάκη στις 18 επισκέψεις του Έχει και μια ισοπαλία στο μακρινό 1974.