Με τα φρένα σπασμένα για τον τίτλο ο Ολυμπιακός 1-0 τον Άρη με Μασούρα

Με σπασμένα φρένα προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος κινείται ο Ολυμπιακός, που νίκησε τον Άρη 1-0 στην πρεμιέρα των playoffs της Super League.

Οι ερυθρόλευκοι λίγες μέρες μετά από το διπλό στο Emirates, επικράτησαν με σκόρερ τον Μασούρα στο 38ο λεπτό. Η ομάδα του Μαρτίνς αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 41ο λεπτό, εξαιτίας αποβολής του Λαλά, ωστόσο έκανε σωστή διαχείριση στο δεύτερο μέρος και δεν άφησε τον Άρη να φτάσει στην ισοφάριση.

Ο Ολυμπιακός έφθασε τους 70 πόντους, ενώ στους 51 έμεινε η ομάδα του Άκη Μάντζιου.

Από τα πρώτα λεπτά το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό. Στο 8′ οι ερυθρόλευκοι απείλησαν με τον Μπρούμα, ενώ στο 27′ ο Αραμπί δεν μπόρεσε να βρει γεμάτα την μπάλα, με τον Μπερτόλιο να τρέχει στη συνέχεια στην κόντρα.

Οι ερυθρόλευκοι που είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους πήραν το προβάδισμα στο 38ο λεπτό. Ο Αραμπί, αφού πήρε την πάσα από τον Μπρούμα, είδε την κίνηση του Μπουχαλάκη στην περιοχή, εκείνος τροφοδότησε τον Μασούρα, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με δέκα παίκτες, με τον Λαλά να αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα έπειτα από πάτημα πάνω στον Σάσα. Πριν το τελευταίο σφύριγμα στο ημίχρονο, ο Άρης είχε ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά ο Σα απέκρουσε τετ α τετ του Μαντσίνι.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Μάντζιος έριξε στον αγωνιστικό χώρο τον Μάνο στη θέση του Μπερτόλιο γυρίζοντας τον Μαντσίνι πιο πίσω. Από την άλλη, ο Μαρτίνς διατήρησε την τριάδα στην άμυνα και πέρασε τον Ανδρούτσο αντί του Μπρούμα.

Ο Άρης ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα και θέλησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα. Στο 48′ και στο 51′ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Μάνο.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά, ωστόσο, ο Ολυμπιακός οργανωνόταν καλά στα μετόπισθεν. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου εξακολουθούσε να έχει την κατοχή της μπάλας, όμως δεν κατάφερνε να πατήσει στην περιοχή των ερυθρόλευκων. Επομένως, επιχειρούσε με σουτ εκτός περιοχής, τα οποία δεν ανησυχούσαν τον Σα.

Ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε το προβάδισμά του, με τον Άρη να εξακολουθεί να βρει λύσεις παρά τις αλλαγές του Άκη Μάντζιου. Η ομάδα του Μαρτίνς σημείωσε την πρώτη της τελική στο δεύτερο μέρος με τον Χολέμπας στο 88′.

Ο διαιτητής Γιάκομπ Κέλετ στο 41′ αποφάσισε να δώσει απευθείας κόκκινη κάρτα στον Λαλά. Αυστηρή η απόφαση του Δανού, την ίδια ώρα που οι γηπεδούχοι εξέφρασαν τις διαμαρτυρίες τους, για το φάουλ που έκανε ο Μαντσίνι στον Αραμπί.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Χολέμπας, Μπα, Παπασταθόπουλος, Λαλά, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (90’+2′ Καμαρά), Εμβιλά, Μπρούμα (46′ Ανδρούτσος), Μασούρας (80′ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (89′ Κάιπερς).

ΑΡΗΣ (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Ροζ, Σάκιτς (60′ Ιωάννου), Σάσα, Τζέγκο, Μπερτόλιο (46′ Μάνος), Γκάμα, Μπρούνο (73′ Ματέο Γκαρσία), Μαντσίνι