Με τη φανέλα κέρδισε η Αργεντινή το Μεξικό

Μπορεί να μην έπαιξε καμιά μπαλάρα, αλλά άξιζε τη νίκη η Αργεντινή απέναντι στο Μεξικό και την πήρε (2-0) δίκαια στο δεύτερο ημίχρονο.

Το ματς ήταν μονόδρομος για τους παίκτες του Σκαλόνι καθώς μόνο με τη νίκη θα έμπαιναν ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Ήθελαν το αποτέλεσμα και το πήραν χωρίς να δείξουν δείγματα μεγάλης ομάδας.

Κακά τα ψέματα.

Αυτή η Αργεντινή δεν θυμίζει σε τίποτα τις ομαδάρες της χώρας από το παρελθόν. Είναι ντροπή και να το συζητάμε.

Ένας Μέσι έχει μείνει και άντε ο Ντι Μαρία για να τραβάνε και τους άλλους που ατομικά είναι όλοι το ίδιο μέτριοι.

Με το Μεξικό ήξεραν ότι αν ήθελαν να συνεχίσουν στην διοργάνωση έπρεπε να κέρδιζαν.

Ο αντίπαλος φάνηκε ότι ήταν του χεριού τους. Άντεξε μόλις ένα ημίχρονο και στο δεύτερο υπέκυψε απέναντι στην φανέλα της Αργεντινής που αργά ή γρήγορα θα έβρισκε τις ευκαιρίες και τα γκολ, όπως κι έγινε.

Όπως αναμενόταν μετά την ήττα-σοκ της πρεμιέρας από τη Σαουδική Αραβία, ο Λιονέλ Σκαλόνι προχώρησε σε αρκετές διαφοροποιήσεις στο βασικό σχήμα της ομάδας του.

Συνολικά πέντε αλλαγές έκανε ο τεχνικός της Αργεντινής, τρεις στην άμυνα και δύο στη μεσαία γραμμή, αφήνοντας πάντως απαράλλαχτη την επιθετική τριάδα των Λιονέλ Μέσι, Λαουτάρο Μαρτίνες και Ανχελ Ντι Μαρία.

Από την άλλη πλευρά, ο (Αργεντινός) “Τάτα” Μαρτίνο έβαλε βασικό τον 36χρονο Αντρές Γκουαρδάδο -δεν είχε παίξει καθόλου στο ματς με την Πολωνία-, ο οποίος κατέγραψε συμμετοχή σε Παγκόσμιο Κύπελλο για πέμπτη φορά στην καριέρα του. Ομως, ο πολύπειρος μέσος δεν άντεξε ούτε ένα ημίχρονο, καθώς αντιμετώπισε πρόβλημα και αντικαταστάθηκε στο 42΄ από τον Γκουτιέρες.

Ένα σουτ του Μέσι (64΄)που δεν πρόλαβε ο Οτσόα και ένα ακόμη σουτ (από κοντινή απόσταση) με τον Έντσο Φερνάντες (που ο Μεξικάνος πορτιέρε δεν πρέπει…να είδε στο 87΄) έφεραν τους πρώτους πόντους για την Αργεντινή και ξανά τον ενθουσιασμό που χάθηκε με την Σαουδική Αραβία στην ομάδα.

Η «αλμπισελέστε» έχει σφυγμό, αλλά το ζήτημα γι αυτούς δεν είναι μόνον η πρόκριση στους «16»…

Το ερώτημα παραμένει: Μέχρι που μπορεί να φτάσει;

Πλέον,  με νίκη επί της Πολωνίας την Τετάρτη (30/11) περνάει σίγουρα, ενώ μπορεί να προκριθεί και με ισοπαλία στη φάση των νοκ άουτ.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Λιονέλ Σκαλόνι): Ε. Μαρτίνες, Μοντιέλ (63΄ Μολίνα), Λισ. Μαρτίνες, Οταμέντι, Ακούνια, Ντε Πολ, Ροντρίγκες (57΄ Φερνάντες), ΜακΑλιστερ (69΄ Παλάσιος), Λαουτ. Μαρτίνες (63΄ Αλβαρες), Ντι Μαρία (69΄ Ρομέρο), Μέσι

ΜΕΞΙΚΟ (Τάτα Μαρτίνο): Οτσόα, Αραούχο, Μόντες, Μορένο, Γκαγιάρδο, Γκουαρδάδο (42΄λ.τρ. Γκουτιέρες), Τσάβες, Κ. Άλβαρες (66΄ Χιμένες), Ερέρα, Βέγκα (66΄ Αντούνα), Λοσάνο (73΄ Αλβαράδο)