Με τη σφραγίδα Μπαράλες ο Αστέρας Τρίπολης 3-1 την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ

Με τη σφραγίδα του Χερόνιμο Μπαράλες ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε 3-1 την ΑΕΛ στο «Αλκαζάρ». Ο Αργεντινός επιθετικός πέτυχε δύο γκολ (42΄- 75΄) ενώ το τρίτο σημείωσε ο Λουίς Φερνάντεθ στις καθυστερήσεις.

Οι Αρκάδες πήραν δίκαια νίκη κόντρα στην επιθετικά «φλύαρη» και κάκιστη αμυντικά θεσσαλική ομάδα που παραμένει χωρίς νίκη στη κούρσα του πρωταθλήματος.

Το α΄   ημίχρονο δεν είχε να παρουσιάσει συνεχόμενο καλό ρυθμό, ωστόσο υπήρχαν καλές στιγμές και για τις δύο ομάδες.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο χορτάρι στα πρώτα λεπτά κι έχασαν την πρώτη ευκαιρία στο 10΄  με ένα κοντινό πλασέ του Πινακά που απέκρουσε ενστικτωδώς ο Παπαδόπουλος.

Σταδιακά ο Αστέρας άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι, να κρατά περισσότερη ώρα την μπάλα στα δικά του πόδια και να βγάζει καλές συνεργασίες.

Ένα πλασέ του Ριέρα στο 25΄   μέσα από την περιοχή που πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι και μια κεφαλιά του Σουάρεθ (37΄  ), ήταν οι πιο μεγάλες στιγμές των Αρκάδων.

Οι «βυσσινί» βρέθηκαν φάτσα με το γκολ στο 41΄  , ωστόσο ο Τόρζε πλάσαρε άουτ.

Μετά από ένα λεπτό επιβεβαιώθηκε ο άγραφος κανόνας του ποδοσφαίρου που φέρνει την ομάδα που χάνει το γκολ να το δέχεται.

Στο 42΄΄  ο Κώτσιρας με σέντρα ακριβείας από τα δεξιά σημάδεψε τον Μπαράλες, ο οποίος με σκαστή κεφαλιά από κοντά δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Νάγκι δίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (0-1).

Η ΑΕΛ έδειξε τη διάθεση να πιέσει ψηλά με την έναρξη του β΄ημιχρόνου, στην προσπάθειά της να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Ένα σουτ του Πλατέλλα από καλή θέση στο 55΄  μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

Ο τεχνικός της θεσσαλικής ομάδας, Μιχάλης Γρηγορίου έριξε στο ματς τον Τρούγιτς αντί του Τόρζε στο 55΄,  με στόχο να δώσει μεγαλύτερη ένταση στο παιχνίδι των γηπεδούχων.

Οι Αρκάδες που έδωσαν χώρο και γήπεδο στην ΑΕΛ και επιχείρησαν να κάνουν την ζημιά για δεύτερη φορά στην κόντρα, είχαν την πρώτη καλή στιγμή τους στο β΄ ημίχρονο με πλασέ του Λουίς Φερνάντεθ στο 63΄  που μπλόκαρε ο Νάγκι.

Η ΑΕΛ που όσο πέρναγαν τα λεπτά πίεζε όλο και περισσότερο χωρίς όμως αποτέλεσμα, έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 70΄  .

Μετά από κόρνερ του Σεσέροβιτς ο προωθημένος Ηλιάδης έπιασε την καρφωτή κεφαλιά και ο Παπαδόπουλος με φοβερή απόκρουση στη δεξιά πλευρά κράτησε το μηδέν.

Το ματς έλαβε επί της ουσίας τέλος στο 75΄. Ο Μπαράλες εκμεταλλευόμενος την άψογη συνεργασία των Λουίς Φερνάντεθ και Τιλίκα, καθώς και την τραγική αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων με κοντινό πλασέ ζευγάρωσε τα τέρματα του Αστέρα (0-2).

Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες της ΑΕΛ έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια να βάλουν ένα γκολ και να «επιστρέψουν» στο ματς, το πέτυχαν με τον κεφαλιά του Μούζεκ στο 89΄΄   , ωστόσο αποδείχτηκε πως ήταν αργά για να αποφύγουν την ήττα.

Το…κερασάκι στη νίκη των φιλοξενούμενων έβαλε ο Λουίς Ερνάντεθ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 υπέρ τους.

Καλή η διαιτησία του Κουμπαράκη (Κυκλάδων).

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Μπέρτος (71΄  Γρηγορόπουλος), Ηλιάδης, Μούζεκ, Φιλίπ, Σπαρβ, Σεσέροβιτς (71΄  Νικολιάς), Μιλοσάβλιεβιτς (85΄  Γλυνός), Τόρζε (55΄  Τρούγιτς), Πινακάς, Πλατέλλας (85΄  Ζαχαράκης)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Σουάρεθ, Τασούλης, Μουνάφο (72΄  Ιγκλέσιας), Βαλιέντε, Κρέσπι (88΄  Μπόρχα Φερνάντεθ), Σίτο (61΄  Τιλίκα), Ριέρα (61 ΄Λουίς Φερνάντεθ), Μπαράλες (89΄  Ορόσκο).